Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kava eraldada noorte treenerite palkamiseks 3,5 miljonit eurot läbis kooskõlastuse

Foto: Postimees/Scanpix
Täna läbis eri osapoolte kooskõlastuse kultuuriministeeriumi seaduse muutmise eelnõu, millega plaanitakse 2015. aasta riigieelarvest eraldada kolm ja pool miljonit eurot noorte treenerite palkadeks.

Tegemist on esimese sammuga, et muuta olukorda, kus treenerid tasustatakse stipendiumitega, mis jätab neid ilma sotsiaalsetest hüvedest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

2013. aasta lõpus tõstatas maksu- ja tolliamet küsimuse sporditreenerite töö maksuvabade stipendiumitega tasustamise seaduslikkuse kohta, kuna seeläbi jäävad treenerid ilma nii sotsiaalsetest garantiidest kui ka pensioni kogumise võimalusest.

Eesti Olümpiakomitee presidendi Neinar Seli sõnul kulub eraldatav kolm ja pool miljonit eurot nende kõrgharidusega noortetreenerite palkade toetamiseks, keda seni tasustati stipendiumitega.

"See on üks esimesi suuremaid samme, mida saame treenerite jaoks teha, et väärtustada treeneri ametit, et treeneri kutse omandanud värsked ülikoolilõpetajad siirduks ikkagi sellele tööle, kus nad saaksid ka väärilist palka," rääkis Seli.

Kuna riik katab viiekümne protsendi ulatuses vaid kindla osa treenerite töötasu, siis püsib ebaselge, kuidas pikalt alarahastatud valdkonnas tagada kõigile vääriline palk.

Jalgpalliklubi FC Infonet tegevdirektori Aleksandr Altosari sõnul võib stipendiumitel põhineva tasustamise kaotamine otseselt mõjutada Eesti jalgpalli tulevikku.

"Keeruline on sel teemal arutleda, kui ma ei tea selle eelnõu eesmärke. See sunnib sissetulekuid kasvatama kõigi arvelt, kuid lapsevanemate jaoks on see raske. Kas lahkuvad lapsed või lahkuvad treenerid, või vähendatakse palkasid," rääkis Altosar.

Olümpiakomitee presidendi sõnul stipendiumite maksmist kaotada ei saa, kuid selguse ja seaduse mõttes tuleb see eristada palgast ehk töötasust.

"Sellisel juhul peaks sporti tulema hulgaliselt raha juurde kui päris spordistipendiumit ära kaotada, aga spordistipendiumi mõiste tuleb lahti kirjutada, et oleks üheselt mõistetav, mis on stipendiumi mõiste," ütles Seli.

Ligi viisteist aastat valitsenud alarahastatuse ja alareguleerituse tõttu on maksuameti hinnangul kümnendik Eesti sporditreeneritest stipendiumite tõttu jäänud ilma maksumaksmisega kaasnevatest õigustest.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: