Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestis tehti esimene 4G kõne

{{1405426658000 | amCalendar}}
Foto: Sven Tupits

Kuigi poodides veel 4G kõneseadmeid osta ei saa, tehti prototüüptelefone kasutades täna Eesti esimene kõne 4G võrgus, kui Tele2 tegevdirektor Argo Virkebau helistas Tehnopoli Startup Inkubaatori juhile Marek Mühlbergile.

Praegu saab telefonis 4G internetti kasutada, kuid helistamiseks liigub telefon tagasi 3G võrku ning Eesti on üks esimesi riike Euroopas, kus nüüd on ka helistatud üle 4G võrgu.

“4G kõne algab kohe peale valimist ning võtab 40% vähem energiat. Samuti on võrk efektiivsem ja samas kohas saab kordades rohkem inimesi korraga helistada, mis on hea lahendus laulupeo mastaabis suurüritustel,” ütles Argo Virkebau pressiteates.

“Tele2 grupp on oma innovatsioonikeskuses 4G kõnetehnoloogiat järjepidevalt arendanud ja võib oodata, et tänavu jõuab see Euroopas ka kommertskasutusse. Eestis võiks see meie võrgus juhtuda järgmisel aastal,” ütles Virkebau.

Tele2 on seejuures Elisa ja EMT kõrval ainus operaator, kes ei paku veel klientidele 4G internetti mobiilis. Veel selle aasta jooksul lubab ettevõte selleni jõuda.

4G võrgus on võimalik kõneteenust pakkuda IP-l toimiva VoIP kõnelahendusena ning veel täpsemalt sinna alla jääva 4G LTE võrgu jaoks spetsiaalselt välja arendatud VoLTE ehk Voice Over LTE lahendusena. Viimase eesmärgiks on LTE võrgus tagada VoIP kõnede kvaliteet ning pakkuda IMS platvormil erinevaid multimeedia teenuseid.

Elisa juhatuse liige Andrus Hiiepuu ütles 4G kõnede tulevikuväljavaateid kommenteerides ERR-i uudisteportaalile, et kuna Elisa on välja arendanud kogu Eestit katvad kõnelahendused juba eelnevatele 2G ja 3G põlvkondadele, siis pole Elisale selle lahenduse kasutusele võtmine ka niivõrd pakiline.

Hiiepuu selgitas, et VoLTE võimekust on pakkunud kõik võrguseadmete tarnijad juba mitu aastat, kuid laiemasse kasutusse pole seda seni võetud just sellepärast, et üksi kõneteenusena ei ole sel olemasolevate kõnelahenduste ees märkimisväärset eelist.

"Elisa 4G klientidele toimivad kõned ka täna veatult. VoLTE tehnoloogia on ikkagi eelkõige oluline nendele operaatoritele, kellel on probleeme 2G ja 3G kõneleviga," märkis Hiiepuu.

VoLTE testprojekt on ka Elisas käsil, aga reaalne teenuse turule toomine sõltub klientide reaalsetest vajadustest ja seadmete kättesaadavusest. "Suuremat perspektiivi näeme Elisas VoLTE lahendusel mitte kõneteenusena, vaid samal platvormil pakutavate muude multimeediateenuste välja arendamisel," sõnas Hiiepuu.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: