Tarmu Tammerk: kooseluseaduse kajastamisest ERR-is ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tarmu Tammerk on rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika nõunik.
Tarmu Tammerk on rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika nõunik. Autor/allikas: Scanpix/Postimees/Mihkel Maripuu

Viimastel kuudel palju kõneaineks olnud kooseluseaduse eelnõu tekitas küsimusi ka ERRi kajastuse kohta. Peamiselt andsid tagasisidet inimesed, kelle arvates pühendatakse teemale liiga palju tähelepanu. Samas tuleb märkida, et võrreldes mitmete teiste Eesti meediakanalitega on ERR kooseluseadust pigem tagasihoidlikus mahus käsitlenud, nii et üledoosist rääkida pole asjakohane.

Siiski oli ERRi kajastuses üks puudujääk, millele juhtis tähelepanu kooseluseaduse eelnõu vastaste nimel esinev Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK). SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid heidab oma kirjas ERRi ajakirjanduseetika nõunikule ette ühekülgset kajastust kooseluseaduse käsitlemisel. Konkreetselt toob SAPTK juhataja välja, et ERRi uudisteportaalis ei kajastatud 17. juunil 2014 seda, et SAPTK esindajad edastasid riigikogule enam kui 7500 inimese allkirjastatud protestikirja kooseluseaduse eelnõu kohta.

Küll aga kajastati ERRi uudisteportaalis 18. juunil 2014 seda, et seaduseelnõu pooldajad ehk vastasleeri esindajad andsid üle oma toetusallkirjad („Kooseluseaduse pooldajad kogusid ligi 2700 toetusallkirja”).

ERRi uudisteportaali toimetaja tunnistab, et SAPTK protestiallkirjade kajastamine jäi ära tähelepanematusest ning tegu ei olnud ettevõtmise teadliku eiramisega.

Minu arutluskäik juhtumi kohta on alljärgnev. Eelnõu toetajate allkirjade üleandmisest ei ole uudisteportaalis tehtud põhjalikku lugu, vaid selles refereeritakse kampaania korraldajate avaldust. See näitab, et ERR uudisteportaal ei ole teinud selle debati ühe osapoole seisukohtade kajastamiseks täiendavaid ajakirjanduslikke pingutusi, vaid on avaldanud lühiülevaate eelnõu toetajate pöördumisest. Ka SAPTK edastas 16. juunil ERRile ja teistele meediakanalitele pressiteate eelinfoga järgmisel päeval toimuvast protestiallkirjade üleandmisest Riigikogus. Paraku jäi see uudisteportaali toimetusel üldises uudistevoos märkamata.

Tulemuseks oli kooseluseaduse pooldajate ja vastaste juunikuus toimunud kampaaniate asümmeetriline kajastus ERRi uudisteportaalis, mis ei järgi head head ajakirjandustava. Ühe poole kampaaniat kajastati, teise poole oma mitte. Tegemist ei ole aga tõsise vajakajäämisega, sest nii uudisteportaalis kui teistes ERRi uudistekanalites on laiemalt võttes kajastatud kooseluseaduse pooldajate ja vastustajate seisukohti heas tasakaalus, peamiselt parlamendisaadikute näol. Ühe surverühma konkreetse allkirjakampaania kajastamine või kajastamata jätmine ei muuda kogu ERRi kajastust tasakaalust väljas olevaks.

ERRi ajakirjanduseetika nõuniku detailsemat hinnangut kooseluseaduse eelnõu kajastamise ja ERRi uudistesaadete ressursikasutuse kohta saab lugeda siit.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: