Järvamaal avati Baltikumi suurim ja moodsaim lüpsifarm ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Järvamaal Väätsa Agros oli täna iselaadne karjalaskepäev, sest sajad lehmad koliti äsja valminud Baltikumi suurimasse ja moodsaimasse, 2200 lehma mahutavasse lüpsifarmi.

Uudses laudalinnakus on kõige vajaliku kõrval olemas ka näiteks laut erivajadustega lehmadele, lägalaguunid ja isegi oma mobiilside mast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lüpsikarja vanast Lõõla farmist uude kolimiseks tuli rajada mitu kilomeetrit karjaaeda. Eile viidi esimesena uude lauta üle poegimist ootavad lehmad. Täna varahommikul jalutas uude farmi vana lauda ülejäänud kari. Ootamatult karjamaale sattunud lehmad olid elevil nagu kevadised vasikad.

Uues farmis on Väätsa Agro loomakasvatusjuhi Pille Palumaa sõnul loodud kõik tingimused selleks, et lehmade tervis püsiks hea.

"Neil on palju ruumi, õhku, valgust, vett. Neil ongi vabadus. Ma arvan, et see ongi lehma jaoks kõige tähtsam," ütles Palumaa.

Väätsa Agro juht Margus Muld ütles, et uues Lõõla farmis kasutatakse vaid kõige moodsamat tehnoloogiat ning selleks käidi snitti võtmas Ameerika Ühendriikides ja Kanadas.

"Siin on 80 kohaline karussell, mille võimsus on lüpsta 400-450 lehma tunnis. Ja seda teevad ainult neli inimest. See on väga suur tehnoloogiline edasiminek," rääkis Muld.

Uuendus on seegi, et lehmasõnnikust valmib uus allapanu. "Me eraldame sõnniku tahkeks fraktsiooniks ja vedelaks fraktsiooniks. Sellest tahkest osast kuskil 20-30 protsenti läheb veel läbi kompostri, mis siis tähendab seda, et me saame seda peale kuumutamist kasutada loomadele allapanuks," selgitas ta.

Täna pärastlõunal sai ka lüpsikarussell esimese proovitöö ära teha. Ja mis eriti huvitav, olmeploki ja lüpsilautade kütmiseks farmis eraldi katlamaja polegi, sest kogu vajaminev soojus võetakse piimast ning suunatakse põrandaküttesse.

Farmi töötajate kasutada on puhke- ja riietusruumid ning saun, kust väljudes võib kasvõi kohe piduriided selga panna. Muld lisas, et Väätsa Agro edasised investeerimisotsused sõltuvad sellest, millist mõju avaldab põllumajandustoetuste ja piimakvootide (osaline) kadumine, kuid juba paari aasta pärast peaks valmima veel üks lüpsilaut tuhandepealisele karjale. Siis on Lõõla farm Euroopa suurim.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: