Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eiki Berg: järgmised nädalad Ukrainas on määrava tähtsusega

Eiki Berg
Eiki Berg Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Mitu kuud tagasi alguse saanud Ukraina konflikt on viimastel nädalatel oluliselt teravnenud. Tartu ülikooli professori Eiki Bergi sõnul on määrava tähtsusega just järgmised paar nädalat, mis näitavad, kas Ukraina suudab tagasi võita separatistide poolt vallutatud alad ning kas põgenike hulk Venemaale saavutab humanitaarinterventsiooniks kriitilise piiri.

Kommenteerides ERR-i uudisteportaalile viimaseid rünnakuid, milles Ukraina võimud süüdistavad otseselt Venemaad, nentis Berg, et ta ei usu, et Venemaa tänases situatsioonis avalikult ühes nähtavate riiklike tunnusmärkidega konflikti käiku sekkuks. Seda just humanitaarkaalutlustest tulenevalt.

„Samas ei ole välistatud see, et tsiviilohvrite hulk kasvab üle kriitilise piiri ning inimesed hakkavad sõjajalust massiliselt põgenema üle piiri Venemaale,“ märkis Berg. Sellisel juhul ei saa Venemaa aga ükskõikselt pealtvaatajaks jääda.

Berg nentis, et paraku on hetkel väga raske leida vastuseid küsimustele, mis on see kriitiline piir sekkumiseks, kui suur peaks olema sisepõgenike hulk, et käivitada humanitaarinterventsioon või kui palju peaks Putini populaarsusreiting kukkuma, et hädakutsung „meie omi pekstakse“ päädiks Vene-Ukraina sõjaga.

Just seetõttu on hetkel väga raske ennustada, milline on konflikti edasine käik.

Samas märkis ta, et just just järgmised nädalad peaksid tooma selguse selles osas, kas Ukraina suudab oma setsessionistlike ida-alade üle kontrolli saavutada või ei. See omakorda määrab aga selle, kas konflikt jääb veel pikemaks ajaks vinduma või saab viimaks lõpu.

Ukraina konfliktis on hukkunud sadu separatiste, Ukraina vägesid ning ka tsiviilelanikke. Olukord teravnes oluliselt pärast relvarahu lõppemist juuli alguses.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: