Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Veterinaaramet keelas seakatku tõttu Eesti piirialadel sigade õues pidamise

Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Seoses sigade Aafrika katku levikuga Lätis keelustas veterinaar- ja toiduamet täna Eesti lõuna- ja idapiirist 10-kilomeetri laiusele alale jäävate valdade territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välistingimustes pidamise.

Samuti tuleb hoida sisetingimustes sigade sööt ja joogivesi, et välistada selle võimalik kokkupuude metssigadega.

Lätis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 26. juunil. Praeguseks on seal tuvastatud Aafrika seakatk vähemalt 22 metsseal ja viiel koduseal.

Sigade Aafrika katk on väga nakkav sigade haigus, mille kulg võib olla üliäge ning mida iseloomustab kõrge palavik, täielik isutus, verevalumid nahal ja siseorganites ning surm 7-10 päeva jooksul pärast haigustunnuste ilmnemist.

Haigus on kiire levikuga ja tekitab suurt majanduslikku kahju. Kõik haiged ja haiguskahtlusega seakarjad hävitatakse.

Sel aastal on sigade Aafrika katku puhanguid korduvalt diagnoositud Venemaal ja Valgevenes ning juba ka Poola ja Leedu Valgevenega külgnevates piirkondades. Vähendamaks üliohtliku taudi võimaliku leviku riski Eestisse on veterinaar- ja toiduamet kehtestanud täiendavad bioohutusmeetmed elussigade vedamiseks Venemaalt, Valgevenest, Lätist, Leedust ja Poolast.

Keelatud on sigade kuumtöötlemata sööda sissevedu Eestisse Venemaa ja Valgevene, Läti, Leedu ja Poola piirkondadest, kus on diagnoositud sigade klassikaline katk või sigade Aafrika katk või on kehtestatud nendega seotud piirangud.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: