Kohus mõistis Filipiinidel tabatud kelmilt välja ligi 270 000 eurot

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Urmas Sääsk Autor/allikas: ERR

Harju maakohus mõistis tagaotsitavana mullu veebruaris Filipiinidel tabatud ja sel kevadel Eestisse toimetatud kelmile vanglakaristuse, mis oli tal tänaseks kantud, lisaks mõistis temalt välja kuriteoga tekitatud kahju ligi 270 000 eurot.

Kohus tunnistas Urmas Sääse (39) süüdi kelmuses, kuritegelikul teel saadud vara turustamises, dokumendi võltsimises ja delikaatsete isikuandmete ebaseaduslikus avaldamises ning karistas teda kahe aasta, kahe kuu ja 12 päeva pikkuse vangistusega, mida lühimenetluse tõttu vähendati kohe ühe kolmandiku võrra.

Nii kujunes Sääse lõplikuks karistuseks ühe aasta, viie kuu ja 18 päeva pikkune vangistus, mis on tal aga juba vahi all olles kantud, mistõttu vabastati ta ose kohtusaalis vahi alt.

Samas mõistis kohus Sääselt Swedbank Liising AS-i kasuks välja kuriteoga tekitatud kahju ja viivistena 269 559,53 eurot. Kuna Urmas Sääsk oli kohtuistungil nõus haginõudega, siis kohus rahuldas hagi täisulatuses.

Samuti peab Sääsk maksma teise astme kuriteo eest riigile sundraha 532,50 eurot ning hüvitama ekspertiisikulud.

Sääse kuriteokaaslased said karistused ehk tingimisi vangistused Harju maakohtus juba 2011. aasta kevadel.

Kohus mõistis Sääsele sama karistuse, mida taotles talle prokurör Kristel Praun. Prokurör rõhutab, et kuna Sääsk hoidis teadlikult kriminaalmenetlusest kõrvale alates 2008. aastast, siis kujunes tema karistus kõige raskemaks, sest tal tuli peaaegu poolteist aastat, st kogu väljaandmismenetluse ajal, vahi all viibida.

Harju maakohus kohaldas Sääse suhtes vahistamist tagaselja 2010. aasta novembris ning ta peeti Filipiinidel kinni mullu 6. veebruaril ning anti tänavu 22. mail Eestile üle.

Süüdistus

Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt osales Sääsk 2004. aasta detsembris ja 2005. aaasta veebruaris kelmustes, millega peteti toonaselt Hansa Liisingult välja 375 000 krooni ehk ligi 24 tuhat eurot ja 370 000 krooni ehk üle 23 600 euro. Sisuliselt liisis Sääsk kaasosaliste abiga kaks sõiduautot, mille eest liisingumakseid ei makstud.

Sääske süüdistati ka 2007. aastal Tallinnas korduvalt koos kaasosalistega teadlikult kuritegelikult teel saadud vara turustamises.

Nimelt müüs Sääsk koos kaasosalistega kahele pangale kaks sõiduautot, olles teadlik, et need on Saksamaalt varastatud. Nii tekitas Sääsk pankadele kahju kokku üle 1,3 miljoni krooni ehk üle 89 000 euro.

Varastatud autode esmakordseks registreerimiseks Eestis esitati riiklikule autoregistrikeskusele sõiduki päritolu tõendavad võltsitud dokumendid ning fiktiivsed müügilepingud.

Lisaks sai Sääsk süüdistuse oma naistuttava isikuandmete ebaseaduslikus kasutamises ebasündsal viisil ühes internetiportaalis 2011. aasta kevadel.

Sääse pahandus Filipiinidel

Sääsk peeti Filipiinidel kinni mullu veebruaris seoses ühe liiklusintsidendiga, mis vahepeal muutus väiksemaks väljapressimiseks.

Manila Bulletin kirjutas toona, et kohaliku tuntud uudisteankru poeg süüdistas Sääske ja tema kaaslannat mobiiltelefoni röövimises ja väljapressimises seoses avariiga, milles oli politsei kinnitusel süüdi Sääsk.

Uudisteankru poja juhtumit innukalt lahendanud politsei selgitaski välja, et 2009. aasta septembris üliõpilasviisaga riiki saabunud Sääsk viibis selleks ajaks riigis illegaalselt ning oli lisaks kahtlustatuna Euroopast varastatud autode müümisega Eestis rahvusvaheliselt tagaositavaks kuulutatud.

Tänavu mai lõpus Eestisse toimetatud Sääsk viibis vahi all Põhja prefektuuri arestimajas. Kehtivaid varasemaid karistusi tal tänaseni ei olnud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: