Kristjan Lepik: Leedu eurotsooni astumine oli vältimatu

Kolmele Balti riigile on ühisraha kasulik, sest omaette valuutaga toimetamine jätaks nad isolatsiooni, leiab investeerimisspetsialist Kristjan Lepik.
Euroopa Liidu üldasjade nõukogu on kiitnud lõplikult heaks Leedu liitumise euroalaga tuleva aasta algusest. Leedu elanikest pooldab eurot 46%, aga vastu on 48%.
Investeerimisspetsialist Kristjan Lepik rääkis ERR-i raadiouudistele, et Leedu eurotsooni astumine tundub mõneti vältimatu vajadusena.
"Minu arust tänases maailmas ei ole väga mõistlik tegevus olla üks pisike riik kuskil Euroopa äärealadel ja oma valuutaga pusida. Ka Eestil oli kroon kahtlemata meile tugeva emotsionaalse väärtusega, kuid kui majanduslikku aspekti vaadata, siis see on igal juhul täiesti õige samm olnud, et Eesti on eurotsooni läinud," rääkis Lepik.
Tema sõnul võib Läti-Leedu puhul rakendada Eestiga sama loogikat: nad on Euroopa majandust vaadates piisavalt väiksed riigid, et omaette valuutaga toimetamine jätaks nad isolatsiooni.
"Ma ütleks nii, et Leedu on Eestist küll suurem, kuid Euroopa lõikes siiski pisike. Ega ta eurotsooni eriti mitte kuidagi ei mõjuta. Pigem muutub Euroopa lihtsalt väikse tüki võrra ühtsemaks ja Leedu on ka Euroopas rohkem sees," hindas investeerimisspetsialist.
Kui Eesti aspekti vaadata, siis on tema sõnul kolme sarnase ajalooga ning sarnase majandusliku tasemega Balti riigi puhul hea, kui meil on ka sarnane rahaühik.
Toimetaja: Anna-Liisa Villmann