Karmo Tüür: tõsine poliitiline samm oleks Venemaale terrorismi toetaja staatuse andmine

Foto: Postimees/Scanpix

Kui Euroopa Liit paneks Ida-Ukrainas tegutsevad relvastatud üksused terroristlike rühmituste nimekirja ja õnnestuks tõestada Moskva abi neile organisatsioonidele, siis saaks Venemaa kanda rahvusvahelist terrorismi toetavate riikide nimekirja, leiab politoloog Karmo Tüür.

Tüür rääkis "Aktuaalse kaamera" otsestuudios antud intervjuus, et Ukraina peaministri Arseni Jatsenjuki tagasiastumine on hetkel pigem tehnilist laadi kui poliitilise sõnumi edastamine.

"Kuna koalitsioon lagunes, siis valitsus nii või teisiti peab tagasi astuma. Tundub, et suund koalitsiooni lõhkumisele oli võetud juba veebruarist saadik. Sellest räägiti ammu, nüüd see tehti teoks. Tundub, et seeläbi proovitakse esile kutsuda uusi valimisi," ütles ta.

Politoloog lisas, et nüüd lähenevate valimiste kontekstis on ilmselt kõigilt osapooltelt oodata jõulisi väljaütlemisi.

Presidendi julgeolekunõunik Merle Maigre nimetas eile Ida-Ukrainas toimuvat kiireks lõppmänguks. Tüür seisukohaga ei nõustunud.

Kiirest lõppmängust saab politoloogi sõnul rääkida siis, kui Ukrainal õnnestuks saada kontrolli alla piir Venemaaga. "Seni, kuni jätkub relvade, meeste ja moona kohalevool Venemaalt, ei lakka ka see lahing," lausus ta.

Pärast eelmise nädala lennukatastroofi nõutakse üha valjemalt Venemaa karistamist. Täna peaks selguma euroliidu uued sanktsioonid. Esmane, mida Euroopa Liit peaks Tüüri hinnangul tegema, on lõpetada sõjalistehniline koostöö Venemaaga.

"See on suhteliselt jabur olukord, kui müüakse relvi osapoolele, kes sisuliselt sõdib Euroopa enda ja tema liitlaste vastu ning kasutab oma relvi kogemata reisilennukite allatulistamiseks," märkis politoloog.

Ta tõi välja, et surve järjest tugevneb, keelustamaks Mistrali dessantlaevade müüki Venemaale.

"Küsimus pole pelgalt rahalises trahvis, mida Prantsusmaa peaks lepingu ülesütlemisel tasuma. Küsimus on selles, et me ei tea, kui kaugele on jõudnud Euroopas schröderiseerumine ehk Venemaa agentide mõju erinevates valitsustes. Tuleb arvesse võtta, et nõukogude ajast saadik on Prantsusmaa olnud üks nõukogude ja hiljem Venemaa mõju paraku üsna viljakas pinnas," lausus Tüür.

Euroopa Liit kaalub Ida-Ukrainas tegutsevate relvastatud üksuste panemist terroristlike rühmituste nimekirja. Tüüri hinnangul ei tooks siiski separatistide terroristideks nimetamine koheselt midagi kaasa.

"Vaevalt, et need poisid, kes seal automaatidega mööda päevalillepõlde ringi jooksevad, sellest isegi väga aru saavad või teada saavad. Vaevalt, et nad nüüd sellest heituvad. Samas oleks sellel mitmeid kaudseid mõjusid. Üks kõige kaudsem, aga see-eest kõige suure mõju võib olla see, kui õnnestub ära tõestada, et Venemaa on neid organisatsioone aidanud, siis saab Venemaa kanda automaatselt rahvusvahelist terrorismi toetavate riikide nimekirja ja see on juba tõsine poliitiline samm," hindas politoloog.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: