Aafrika katk esialgu Eestis sealiha hinda ei mõjuta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Seakasvatajate sõnul kaasnevad Aafrika katkuga täiendavad lisakulud nagu desinfitseerimine, kuid kuni viiruse avastamiseni Eestist ei tohiks tarbija jaoks liha hind tõusta.

Eesti piirist kümmekonna kilomeetri kaugusel Lätis avastatud Aafrika seakatku juhtum ja Leedu suurfarmist leitud viirus sunnivad Eesti seakasvatajaid karmistama loomapidamise korda, et vältida võimalikku nakkuse levikut farmi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vasulas asuva lihapoe kõrval sai ostja varem näha armsaid põrsaid, nüüd on aedik tühi. Sigasid tavainimene enam näha ei saa, sest loomad on eraldatud oma tsooni, kuhu pääsevad nakkuse leviku vältimiseks vaid valitud inimesed.

Vasulas tegutsev ettevõte Rotaks peab kokku ligemale 7000 siga ning müüb saadud liha ja vorsti kohe sealauda juures olevas lihapoes. Viimase aja uudised on juhataja Aare Kalsoni sõnul pannud farmi sigade pidamise korda muutma.

"Rajasime ja piirasime sissepääsu farmi. Teiseks tegime desobarjääri farmi ette. Nüüd piirame veel lindude sissepääsu farmi, lööme kõik aknad võrkudega ringi. Näriliste tõrje oleme fokuseerinud tõsiselt. Hulkuvad kassid ja farmi kassid oleme likvideerinud," loetles Kalson ettevaatusabinõusid.

Seda kõike tehti selleks, et töötaja või loom ei viiks katku farmi. Kui peaks leitama ükski nakatunud loom, tuleb hävitada kogu kari. Rotaksi juhataja hinnangul oleks see majanduslikult häving, kuid ka juba praegune ennetustöö on farmerile lisakulu. Näiteks desobarjääri ehitus ja sisu, mida peab iga päev uuendama ning kuuma ilmaga veel mitu korda päevas, on täiendav kulu ja töö.

Tartu Agro juht Aavo Mölder ütles, et suurim ohuallikas praegu on ikkagi transport. Tema 5500-pealisest seafarmist läheb läheb elus sigadest 85% ekspordiks Lätti, Leetu ja Poolasse.

Veterinaar- ja toiduameti karmistatud korra tõttu peab iga loomi välismaale viiv või sealt tagasi tulev auto läbima mõlemal suunal pesu ning deso ehk desinfitseerimise. Lisaks peab naasnud masin seisma 48 tundi, välitmaks võimalikku viiruse levikut.

"Kui kolm koormat läheb iga päev sigu välja ja autod tagasi tulevad ja kõigil on deso nõudlus, siis see on see kõige suurem oht, mis meil on. Kui teisipidi vaadata importi, siis peaaegu 25 000 tonni sealiha ka imporditakse," märkis Mölder.

Ka tema nõustus, et see on vältimatu kulu, sest vastasel korral võivad kahjud olla aga veelgi suuremad. Seakasvatajate sõnul ei ole praegu tarbija jaoks ohtu, et liha hind tõuseks. See võib juhtuda siis, kui Aafrika seakatku peaks tõesti Eestist leitama.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: