Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinn kaalub asfaldi kõrval betoonteid

Foto: Postimees/Scanpix

Tallinnas katsetatakse kriitiliste teelõikude katmist betooniga, kuigi esialgu on uue tehnoloogiaga kavas katta vaid mõned bussipeatuste sisse- ja väljasõidud.

Pikemate teelõikude katmine betoonkattega vajab linna hinnangul veel uuringuid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Betoonkate on asfaldiga võrreldes vastupidavam.

Tallinna tehnikaülikooli teadur Ain Kendra hindab selle elueaks üle 50 aasta. Taoliste teede kestvuse heaks näiteks on Peterburi maantee, kus mõnel lõigul on siiani 1967. aastal valatud betoonkate.

Linnas tekitavad roopaid naastrehvid ning rasked sõidukid. Kuigi raskest koormusest tulevat roobast ei saa betoonkatte korral tekkida, siis kulumisroobas võib ikka tulla, märkis Kendra. "Peatuses on tegemist taskulahendusega. Siin on ainult ühissõidukid ja teadupärast ühissõidukid naastrehve ei kasuta," lisas teadur.

Kendra hinnangul on seni linnavõim selle tehnoloogia kasutamist vältinud seetõttu, et kohalike valimiste ettevalmistusel eelistatakse pigem odavamaid lahendusi. Tallinna kommunaalamet leiab, et enne uuendusi on vaja tasuvushinnangut.

"Välismaal on üldiselt neid [betoonteid] ehitatud suurtes mahtudes, kuid on väga erinevaid seisukohti. Praegu me tõepoolest teeme katseid, et vaadata, kuidas konkreetselt meie kliima oludes need vastu peavad," ütles Tallinna kommunaalameti juhataja asetäitja Peep Koppel.

Pikemate lõikude juures muutuvad linnas takistavaks teguriks teede all olevad kommunikatsioonid ja torustik, millele peab ligi pääsema.

Koppel tõi välja, et meie teed on kujunenud suhteliselt kitsasteks ning igal kommunikatsioonil oma seadusega ette nähtud kujad ehk nendel peab olema kindel vahemaa, millest tulenevalt ei ole võimalik neid täielikult tee alt ära viia.

Praegu on betoonkatte saanud paar bussipeatuse sissesõitu Sõle tänaval ja Mustamäe tee alguses. Augustis on plaanis betoneerida ka üks Narva maantee bussipeatuse sissesõidutasku. Kavas on katsetada betoonkatet ka ristmikel, kuid need tööd jäävad kevadesse.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: