Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eksperdid peavad Ebola levimist Eestisse vähetõenäoliseks

Tervishoiutöötajad Lõuna-Guineas üritamas Ebola levikut piirata.
Tervishoiutöötajad Lõuna-Guineas üritamas Ebola levikut piirata. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mitu Eesti tervishoiueksperti arvab, et Ebola viiruse levimine Euroopasse ja Eestisse on vähetõenäoline, ent kui see peaks ka juhtuma, siis suudetakse levikut piirata.

"Saame öelda, et selle haiguse sisse toomise risk Euroopasse on suhteliselt madal. Kui me vaatame Eestit, siis see risk on veel madalam. Eestil ei ole nende riikidega, kus Ebola viirus praegu levib, tihedaid kaubandus- ja reisisidemeid," ütles ERR-i uudisteportaalile sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Martin Kadai.

Ta märkis, et teoreetiline risk, et Ebola Euroopasse jõuab, on olemas, aga kõigi eelduste kohaselt on Euroopa tervishoiusüsteem piisavalt pädev hoidmaks ära haiguse edasist levikut.

"Euroopas on haiguse diagnoosimine, nakkustõrje juhiste ja meetmete järgimine raviasutustes piisavalt tasemel, et see ei saa levida sellisel viisil, nagu see praegu levib nendes [Lääne-Aafrika] riikides," lausus Kadai.

Halvimaks stsenaariumiks peab Kadai seda, et riikides, kus viirus praegu levib, ei saada selle kontrollimisega hakkama, sest haigus levib endiselt nii elanikkonna hulgas kui ka tervishoiuasutustes.

"Tegu on ju sellise haigusega, mis ei levi õhu kaudu ja ei ole piisknakkus nagu gripp või tuberkuloos. See haigus levib otsese kontakti teel. Järelikult ei ole kõik korras nakkusohutuse eeskirjade järgimisega. Kui korralikult ei hakata järgima nakkusohutuse eeskirju, levib see haigus seal edasi ja võimalik, et siia lisandub ka muid riike Lääne-Aafrikas," arvas Kadai.

Terviseamet on arste riskidest informeerinud

Nakkushaiguste arst, dotsent Matti Maimets ütles samuti ERR-ile, et Ebola leviku risk Eestisse on äärmiselt väike, aga mitte olematu.

Maimets rõhutas, et isikud, kellel tekib äkiline palavik, peavalu, kurguvalu või nõrkusetunne 2-21 päeva pärast viiruse leviku piirkondade külastamist peavad kohe minema arsti juurde ja rääkima, kus nad käisid.

Terviseameti pressiesindaja Iiris Saluri sõnul on terviseamet informeerinud meie tervishoiutöötajaid, et juhul, kui nende poole pöörduvad patsiendid, kes on külastanud riike, kus Ebola levib, oleksid nad tähelepanelikud ja oskaksid viirust ära tunda.

Teadaolevalt Eesti kodanikke Ebola puhanguga riikides ei ole

Välisministeeriumile teadaolevalt ei viibi Ebola haiguspuhanguga Aafrika riikides nagu Guinea, Sierra Leone ja Libeeria hetkel Eesti kodanikke. Küll aga viibib üks Eesti kodanik Nigeerias, kus veel puhangut välja kuulutatud ei ole.

Ministeeriumi pressiesindaja Helena Nõmmik ütles, et kuivõrd välisministeeriumi süsteemi kaudu on oma reisi registreerimine vabatahtlik, siis ei saa lõpuni välistada, et nimetatud riikides ühtegi eestlast praegu pole.

"Soovitame alati enne reisile minekut kontrollida, kas tulenevalt reisi sihtkohast peab ennast vaktsineerima mõne nakkushaiguse vastu või tuleks oma tervise kaitsmiseks kasutusele võtta mingeid teisi ettevaatusabinõusid," rääkis Nõmmik.

Infot reisimise kohta riikide kaupa leiab välisministeeriumi kodulehelt. Samuti soovitab Nõmmik kõigil oma reis välisministeeriumis registreerida, sest nii saab koheselt ühendust võtta piirkonnas viibijatega konsulaarabi pakkumiseks.

Registreerida saab ministeeriumi kodulehel https://rakendused.vm.ee/eelregistreerimine/ või mobiilirakenduse Reisi Targalt http://www.vm.ee/reisi-targalt vahendusel.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: