Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maidla muinaskalme üllatas rikkaliku saagiga

Raplamaal Maidlas asuvat Eesti kõige rikkalikumat muinaskalmet on arheoloogid uurinud aastaid, kuid sealt avastatakse endiselt uusi ja aina põnevamaid leide, praeguseks üle 10 000.

Ajaloomuuseum ristis Maidla Eesti selle aasta tippkaevamisteks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti ajaloomuuseumi ekspeditsiooni juht, teadur-kuraator Mati Mandel on Maidlas 5. ja 6. sajandi ning 10. ja 13. sajandi kalmetel kaevanud juunist saati ning leidude rohkus teeb talle heameelt.

Mandel loetles kõige uhkemate leidudena ripatsid, millest üks on suhkrukringli ning teine viiejalgse hobuse kujuline.

Maidla kalmistu suurus on umbes 2300 ruutmeetrit. Peamiselt on sinna surnukehi maetud kivikalmesse põletatult, kuid leitud on ka põletamata matuseid 13. sajandi algusest. Inimesed olid maetud läbi kivikalme looduslikku pinnasesse ja kividest olid ehitatud kirstulaadsed moodustised.

Ekspeditsiooni juhi sõnul leiti kirstulaadseid moodustisi päris mitu, kuid suur osa oli juba muinasajal tühjaks röövitud.

"Siiski kaks niisugust matust õnnestus meil leida, mis olid puutumata. Üks poisikesematus, umbes kuue- kuni seitsmeaastane poisikene, kes oli siis maetud koos müntide, ripatsmüntidega ja mitmesuguste uhkete ehetega. Üks naisematus, kus oli siis naine oli täielikult kaetud kõiksuguste ehetega," kirjeldas Mandel.

Need leiud ütlesid arheoloogidele, et 13. sajandi alguses elasid Maidlas väga jõukad inimesed. "Nii rikast kalmet Läänemaal teist ei ole. Nii suurt kalmet me ei tea muinasaja lõpust Eestimaal üldse," tõdes Maidla ekspeditsiooni juht.

Maidla pole uus kaevamiskoht: Mandel on seal koos teiste kaevajatega töötanud neli aastat ja enne seda kaevati kaheksakümnendatel sealsamas seitse aastat. Selle ajaga on ligi 70 muinasaegsest kalmest avastatud 10 000 leidu.

Maidla kaevamistel osalejad elavad askeetlikes tingimustes sealsamas kalme ligiduses. Kõik eluks vajalik on siiski olemas, näiteks ka duširuum.

Harrastusarheoloog Andrus Ojamets leidis, et kaevaja elu on väga huvitav. "Ma olen seda juba üle 35 aasta suviti ikka teinud ja ei kurda selle üle," kinnitas ta.

Kalmete uurimine jätkub järgmisel suvel. Mandel kavatseb Maidla kaevamiste tulemustest kirjutada põhjaliku raamatu.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: