Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Randpere: kooseluseadusega minnakse kindlasti edasi

Riigikogu õiguskomisjoni liige Valdo Randpere ütles, et värske arvamusuuring, mille järgi üle poole Eesti elanikest on kooseluseaduse vastu, ei mõjuta juba esimese lugemise läbinud eelnõu edasist menetlemist parlamendis, sest poliitikud peavad kandma ühiskonnas liidrirolli.

Eile selgus ERR-i uudistetoimetuse tellitud TNS Emori üle-eestilisest 555 vastajaga küsitlusest, et kooseluseadust toetab 34%, selle vastu on 58% ning 8% ei osanud oma arvamust avaldada.

Randpere ütles intervjuus Vikerraadiole, et need numbrid ei ole talle kuidagi üllatavad ja rõhutas, et näiteks aastatel 2006-2012 kahekordistus samasooliste kooselu temaatikat puudutavates uuringutes pooldajate arv ning trend on jätkuv.

"Selge on see, et eelnõuga minnakse edasi. Esimene lugemine on praegu lõpetatud ja muudatusettepanekute tähtaeg on 12. september," lausus Randpere ja lisas, et on ka ise paari muudatusettepanekut juba paberile panemas.

Üks neist olevat eelnõu nime muutmine. Uueks nimeks pakub Randpere mitte-abielulise kooselu seadus, et juba pealkirjas oleks kõigile selge, et see ei puuduta kuidagi abielu.

Randpere sõnul on viimastel aastatel diskuteerinud palju selle üle, kas poliitikud peaksid pigem olema liidrid või hoiduma avaliku arvamuse järgi.

"See on just see hetk, kus poliitikud peaks võtma ja näitama oma liidrirolli. Küsimus ei ole selles, et me propageeriksime mingit teistmoodi elulaadi või homoseksuaalset eluviisi. Me ei tee seda. Me propageerima sallivust. Ja see on progress," sõnas õiguskomisjoni liige.

Randpere lisas, et ajalooliselt on püütud normaalsust defineerida väga paljudel kordadel ning tänapäeval enamasti inimesed, rahvad ja riigid väga häbenevad seda. "Võime rääkida natsi-Saksamaast või sellest, kuidas kunagi öeldi, et juudid ei ole normaalsed, mustad ei ole normaalsed, homod ei ole normaalsed jne."

Aastaid Rootsis elanud Randpere tõi veel näiteks, et veel 50 aastat tagasi lasi Rootsi riik sundkorras steriliseerida inimesed, kel oli vaimupuue.

"Te ei kujuta ette, kuidas rootslased seda tänapäeval häbenevad. Tegelikult on küsimus selles, et peame olema natuke sallivamad ja me ei pea seda häbenema. Iga seadus peab peegeldama tegelikku olukorda ühiskonnas," lausus ta.

Küsitluse juurde tagasi tulles tõmbas Randpere paralleeli surmanuhtlusega. "Kui korraldataks küsitlus, siis kindlalt üle poole oleks selle poolt. Aga see ei tähenda, et peaksime surmanuhtluse taas sisse viima. Me respekteerime elu ja seda, et inimesed on teistsugused.

"Need, kes väga erutuvad selle peale, kui keegi on teistsugune, võiks mõelda, kas see on ikka teie asi. Miks peaksime taunima või keelama, kui kaks täiskasvanud inimest teevad vabatahtlikult ja täie mõistuse juures olles asju, mis kellelegi halba ei tee ega teisi mõjuta. Miks peaksime seda keelama või ründama?" lõpetas Randpere.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: