Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium korraldab terviseametis välisriikide arstide kutseoskuste hindamise auditi

Foto: Postimees/Scanpix

Sotsiaalministeerium korraldab erakorralise auditi, et hinnata, kas terviseamet on välisriikide tervishoiutöötajate kutseoskuste tunnustamisel seadusi järginud. Arstide liit pole aga kindel, kas audit annab adekvaatse tulemuse, sest nad ei tea, mida hindama hakatakse ja kuidas nende välismaa kolleegide kutseoskused ikkagi selgeks tehakse.

Juuni lõpus saatis arstide liit sotsiaalministeeriumile pöördumise, milles paluti sotsiaalministril algatada järelevalvemenetlused ja selgitada välja, kas kolmandatest riikidest Eestisse saabunud ja eriarstidena töötavate arstide registreerimine on toimunud vastavalt seadustele. Oma kirjas toetusid arstid õiguskantsleri hinnangule, mille järgi on õigusnorme ekslikult tõlgendanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lihtsustatult öeldes tahavad arstid teada, kuidas näiteks nende Ukrainast tulnud kolleegi oskusi Eesti riigis kindlaks tehakse. Nüüd on sotsiaalministeerium terviseameti järelvalveorganina otsustanud algatada septembris erakorralise auditi.

"Auditi lähteülesanne on veel täpsustamisel, aga hinnatakse dokumentide põhiselt, kuidas terviseamet on toimetanud ja kuidas see vastab kehtivatele õigusaktidele," rääkis ministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja Heli Paluste. Ta lisas, et tavaliselt uuritakse dokumente valimi võtmise põhimõttega ning ta ei oska veel öelda, millise ajaperioodi dokumente kontrollitakse.

Arstide liidu peasekretäri Katrin Rehemaa sõnul soovis liit siiski, et sotsiaalminister teeks terviseameti tegevuse üle seaduses ette nähtud järelvalvementluse.

"Mida see audit teeb ja mis seal välja selgitatakse - ma ei oska seda kuidagi moodi hinnata ja ennustada. Kui see audit on põhimõtteliselt samasugune, et kui tõepoolest vaadatakse ja kontrollitakse kõik need arstid ükshaaval üle, missugune nende väljaõpe on olnud, missuguse dokumentatsiooni nad on esitanud selle tõenduseks ja võrreldakse seda meil nõutavaga, siis sealt tuleb nagu adekvaatne tulemus," ütles Rehemaa.

Terviseamet ei nõustunud täna "Aktuaalsele kaamerale" kommentaare andma. Paluste sõnul leiab terviseamet, et nemad on seadusi õigesti tõlgendanud.

"Õiguskantsler teatavasti andis hinnangu, et ta ei ole päri selle seaduste tõlgendusega, mida terviseamet oma kirjades on tõlgendanud. Samas oleme vestelnud terviseametiga, kes on jällegi selgitanud oma tõlgendusi, et tegemist on komplitseeritud õigusruumiga ja see selguse saamine nõuab veel natukene süvenemist," rääkis Paluste.

Arstide liidu peasekretär aga ütles, et kuna terviseamet ei avalda neile andmeid, selle kohta, milliste dokumentide alusel välismaalt tulnud arstid on registrisse kantud, ei saa arstid ka öelda, kas terviseamet on tegelikult seadust rikkunud või ei ole.

"Me tahtsime, et seda hindaks õiguskantsler, aga õiguskantsler ei saa ka seda teha, kuna terviseamet ei anna neid andmeid," jätkas Rehemaa.

Paluste sõnul võidakse pärast erakorralist auditit seadusi täpsemaks muuta, et ära hoida erinevate tõlgenduste võimalus.

 

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: