Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Piimatootjad kardavad Vene sanktsioonide tõttu koostöö katkemist Leeduga

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti piimatootjate Venemaa impordisanktsioonidest tingitud suurim hirm on see, kui Leedu toiduainetööstus hakkab lepinguid üles ütlema. Esimesed sellised teated on tootjateni juba jõudnud.

Kolmandik Eesti toorpiimast on viimastel aastatel töödeldud just Leedus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Aktsiaselts Metsaküla Piim sai sel nädalal Leedu kokkuostjalt teate, et seoses Venemaa impordikeeluga piimaautot enam Eestisse ei tule.

"Me peame leidma uue koha, mis selle piimaga teha. Tänasel päeval on see väga keeruline. Küsimus on selles, et leping lõpetati meiega ette teatamata ja põhjenduseks toodi poliitiline olukord ja suhted Venemaaga, kogu põllumajandustoodete impordi peatamine. Meie seisukoht on, et tuleks anda hinnang, kas selline lepingu lõpetamine on force majeure või ei ole," lausus ettevõtte juhataja Jaan Metsamaa.

Eesti ühe suurema piimatootja, osaühingu Estonia nõukogu esimees Jaanus Marrandi nõustus, et kui Leedu lõpetab Eestist piima ostmise, siis on see siinsetele tootjatele väga suur tagasilöök.

Eesti riik võiks tema hinnangul ma põllumeeste kaitseks välja astuda.

"Eesti valitsus võiks mõelda selle peale, et meie ümberkaudsed riigid maksavad lisaks Euroopa Liidu toetustele ka täiendavaid otsetoetusi või top-up'i. Eesti valitsus on seni kindlalt öelnud, et ta seda ei tee, aga praeguses olukorras võiks mõelda selle peale," arvas Marrandi.

Lisaks peaks Eesti piimatööstused tegema rohkem koostööd selle nimel, et müüa suuremates kogustes piimapulbrit.

Kui Euroopa Liit hakkab piimapulbrit kokku ostma oma interventsiooniladudesse, on piimatootjate raha selle all kinni kuni pool aastat, ja siin ootavad tootjad rahalist tuge Eesti riigilt.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: