Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti on valmis osutama Iraagile humanitaarabi, vajadusel ka relvaabi

{{1407920221000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Välisminister Urmas Paeti sõnul on halvenev julgeolekuolukord Iraagis kaasa toonud tõsise humanitaarkriisi. Eesti on valmis konfliktis kannatanutele osutama humanitaarabi ning vajadusel ka relvaabi.

Eesti panustab olukorra lahendamisse Euroopa Liidu ühiste tegevuste kaudu, nii on Euroopa Liit toetanud Punase Risti tegevust Iraagis 5 miljoni euroga, teatas välisministeeriumi pressiesindaja.

Samuti on Eesti valmis osutama Iraagi konfliktis kannatanutele kahepoolselt humanitaarabi.

"Äärmuslaste tegevuse tagajärjel on Iraagis üle miljoni sisepõgeniku, kellest enamik on rahvus- ja usuvähemused," ütles Paet.

Paeti sõnul mõistab Eesti hukka rühmituse Islamiriik (IS) juhitavate äärmuslaste vägivalla Iraagis ja sellega kaasnevad massilised inimõigusrikkumised.

Eesti on valmis vajadusel andma ka relvaabi

Mitu riiki on teatanud, et tarnib Iraagi kurdivõitlejatele relvi. Prantsusmaa kavatseb relvatarneid alustada juba lähitundidel, USA on seda juba teinud. Ka Tšehhi kaalub relvatarnete võimalust.

Välisminister Urmas Paet rääkis ERRi raadiouudistele, et kui on selge, et relvaabi andmine Iraagi armeele aitaks kaasa äärmuslaste pealetungi peatamisele, siis tuleb seda teha.

Samas tõdes ta, et relvade tarnimisel tuleb olla täiesti kindel, et kanalid, mille kaudu seda tehakse oleksid turvalised ja kindlad, et abi ka õigesse kohta jõuaks.

"Relvade saatmine on alati väga tundlik teema ja neid küsimusi kaalutakse hästi põhjalikult. Peamine risk on see, et keegi ei taha ju, et abi korras antavad relvad satuksid lõpuks hoopis valedesse kätesse. Tahetakse olla 100 protsenti kindlad, et kui sellelaadset abi antakse, siis see jõuab ka õigesse kohta ja sellest on kasu äärmuslaste jõhkrutsemise ja rünnakute peatamisel," rääkis minister.

Paet on kindel, et teatud abi saadab ka Euroopa äärmuslaste vastu võitlemiseks, kuid selle kaalumine võtab aega, sest tegemist pole tavalise või humanitaarkaubaga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: