Audru valla uued tänavavalgustid töötavad päikesepatareidel  ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Pärnumaal Audru vallas paigaldati üheksasse bussipeatusse päikesepatareidel töötavad valgustid.

Valgustatud said esmajoones suurte maanteede ääres asuvad bussipeatused, kus koolilastel on nüüd oluliselt turvalisem teed ületada ja bussi oodata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Bussipeatuse valgustamine kohtades, kus pole valla tänavavalgustust ega asu ka ühtki munitsipaalobjekti, tähendaks iga peatuse puhul elektrivõrguga liitumist. Vald lahendas probleemi LED-valgustite ning päikesepatareidega.

"Kuna on palju selliseid kohti, kuhu valla tänavavalgustusvõrk ei jõua ja valla munitsipaalhooneid lähedal ei ole, siis otsisime juba mitmeid aastaid oma meeskonnaga lahendust. Sel aastal on selline lahendus välja pakutud," rääkis Audru vallavanem Siim Suursild.

Kohad, mida esmajoones valgustada, selgitati välja laste arvust ning autoliiklusest lähtudes, arvestades ka valla rahalisi võimalusi.

Ühe valgusti paigaldamine läks maksma üle tuhande euro, aga edaspidi raha peaaegu ei kulugi. Süsteem ise toimib kokkuhoidlikult: kui liikumisandur tuvastab, et keegi tuleb peatusse, hakkavad lambid eredamalt põlema.

Vallavanema sõnul on arvestatud, et elektri eest kindlasti ei pea maksma.

"Kõik sõltub sellest, millised on meie talved, kuidas akud vastu peavad, millal akud tuleb vahetada. Igapäevahooldust süsteem ei nõua. Võib-olla kord aastas tuleb vaid valgus- ja päikesepaneeli puhastada," lausus Suursild.

Eelseisev talv peaks nüüd näitama, kas akud pakasele vastu peavad ning kas lühikesest päevast piisab, et lambid öö läbi põleda saaksid.

Toimetaja: Anna-Liisa Villmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: