Kadri Järv-Mändoja: alandav karistamine last ei õpeta ({{commentsTotal}})

Foto: Tanel Valdna/ERR

Arvamusfestivalil täna toimunud arutelul karistamise ning lastekasvatamise üle jõuti järeldusele, et füüsiline ja alandav karistamine lapsekasvatamisel abiks ei ole. Pereterapeut Kadri Järv-Mändoja sõnul pärsib hirm lapse psüühikat ning tihtipeale ei pruugi laps aru saadagi, mida ta nüüd valesti tegi. Heaks lapsevanemaks olemise saladus on lapsega suhtlemine, nõustusid kõik arutelul osalenud.

Täna Paides Arvamusfestivali raames toimunud arutelul nõustusid nii Kadri Järv-Mändoja, ajakirjanik Kaileen Mägi kui ka haridusekspert Jürgen Rakaselg, et lapse karistamine on õigustatud vaid juhul, kui sellega ei tekitata füüsilist või emotsionaalset kahju.

Mändoja sõnul tekitab laste peale karjumine või neid füüsiliselt karistamine neis vaid hirmu. See omakorda tekitab neis aga vaid mõtte, mida peaks vanematele ütlema, et nad maha rahuneksid. Loogilisi seoseid, mida nad valesti tegid ning mille eest neid karistati, seejuures ei teki.

Kaileen Mägi nentis, et füüsiline karistamine jätab lapsele igaveseks märgi. "Olen saanud rihma ning kuigi see ei olnud hirmsasti valus, jättis see mulle märgi. Ma olen selle juhtumi tädile andestanud, kuid meeles on see ikka," lisas Mägi.

Kõik arutelus osalenud nõustusid, et heaks lapsevanemaks olemise saladuseks on lapsega suhtlemine. "Koolis võiks olla näiteks üheksandas ja üheteistkümnendas klassis suhtlemisõpetus, kus õpetatakse elementaarseid suhtlusoskusi," tegi Mägi ettepaneku.

Portaal ERR.ee teeb reedel ja laupäeval Arvamusfestivali kolmelt kõnekamalt lavalt telekvaliteedis otseülekande, aidates Eesti poliitika, äri, kultuuri ja muude valdkondade helgemate peadega seltsis Eesti elu paremaks mõelda ka Paidesse kohale sõitmata.

Täpsem info osalejate ja ajakava kohta asub SIIN.

Toimetaja: Kai KreosHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: