Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jevgeni Ossinovski: Eesti õpetajate palk ei ole konkurentsivõimeline

{{1408185051000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Eesti hariduse põhiline pingutuskoht on õpetajatele konkurentsivõimelise palga võimaldamine, arvab Jevgeni Ossinovski. Tänane olukord, kus õpetajate keskmine vanus on üks Euroopa kõrgemaid, ei ole jätkusuutlik ning selles on süüdi just madalad palgad.

"2020. aastaks võiks õpetajate palk olla 120% Eesti keskmisest palgast," märkis Ossinovski täna Paides peetaval Arvamusfestivalil ERR-i uudisteportaalile antud intervjuus.

Ossinovski sõnul on viimastel aastatel läbi viidud PISA testid näidanud, et testi tulemuste ja õpetajate kvaliteedi vahel on väga tugev seos. Seetõttu peaks aga kogu ühiskond panustama sellesse, et tagada ka Eesti õpetajatele konkurentsivõimeline palk.

Eesti hariduse tulevikus peituvad suured väljakutsed

Ossinovski nentis, et kuigi Eesti PISA testi tulemused on üsnagi kõrged, ei tohiks me teha järeldusi, et kõik on suurepärases korras ja heita loorberitele puhkama. Reeglina peidavad tulemused ära selle, et keskmise tõmbab oluliselt kõrgemale andekas ja tipptulemustele orienteeritud kolmandik ning seejuures kaob ära probleemne enamus.

Kui tulemustesse rohkem süveneda, võib näha, et Eesti haridussüsteemis on tegelikult suuri väljakutseid. Ühelt poolt on Ossinovski sõnul probleemiks see, et Eestis on võrreldes Euroopa teiste riikidega vähem hariduslikke tippe ning pigem suudame me tagada vaid tugeva ühtlase keskmise.

"Samuti on murettekitav olukord alumises otsas: 12% noori ei saa kõrgemat haridustaset kui 9 klassi. See ei ole aga 21. sajandi Euroopas piisav haridustase, et elus hästi toime tulla," lisas Ossinovski.

Lastes on vaja kasvatada kannatlikkust

Suurima haridussüsteemi probleemina tuuakse tihti välja noorte lugemisoskuse puudulikkus. Ossinovski sõnul näitavad tulemused aga seda, et olukord nii hull ei ole, kuid lugemine kui selline on ühiskonnas teisenemas.

"Tarbitava ja pakutava informatsiooni hulk on plahvatuslikult kasvanud, mistõttu on lugema hakatud aina lühemaid ja väiksemaid tekste," nentis ta. Seetõttu on noori aina raskem sundida pikki raamatuid lugema.

Ossinovski märkis, et just selles valdkonnas oleks vaja laste kannatlikkust kasvatada. "See kannatlikkus on oluline nii raamatute lugemisel kui ka muudes eluvaldkondades. Ka elus on tüütuid ülesandeid, mis siiski tuleb ära lahendada," märkis ta. 

Portaal ERR.ee teeb ka täna Arvamusfestivali kolmelt kõnekamalt lavalt telekvaliteedis otseülekande, aidates Eesti poliitika, äri, kultuuri ja muude valdkondade helgemate peadega seltsis Eesti elu paremaks mõelda ka Paidesse kohale sõitmata.

Täpsem info osalejate ja ajakava kohta asub SIIN.

Toimetaja: Kai Kreos

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: