Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Krista Kivisalu: koolirõõm peaks olema eesmärk omaette

{{1408187627000 | amCalendar}}
Foto: Tanel Valdna/ERR

Koolirõõmu tagamine peaks olema eesmärk omaette, sest vaid nii on võimalik kasvatada tervet ühiskonda, arvab kirjanik Krista Kivisalu. Seega peaks Eesti hariduse suurim eesmärk olema tagada olukord, kus nii lapsed kui õpetajad läheksid kooli hea meelega. Õnnelik laps on terve ning valmis ka koolis rohkem tööd tegema, selgitas Tartu Ülikooli Filosoofiateaduskonna dekaan Margit Sutrop. 

Eestis on küll palju häid koole, kus koolirõõmu tõepoolest jätkub, kuid nii meie õpilased kui ka õpetajad on väsinud ja stressis, nentis Margit Sutrop täna Paides Arvamusfestivali raames peetud arutelul „Kuhu kaob koolirõõm?“.

Sutropi sõnul peaks meie eesmärk olema tagada olukord, kus kõik õpilased ja õpetajad läheksid kooli hea meelega ning seejuures kaoks ära nende laste osakaal, kes lähevad sinna hirmuga, kuna kardavad näiteks koolikiusamist.

„Kool peab olema soe koht,“ lisas ta.

Kui me suudaksime koolis kasvatada õnnelikke lapsi, kes on terved ja töökad, ei oleks meil vaja kulutada nii palju raha tervisele, õnnetustele, vanglatele ja näiteks narkokuritegude ennetamisele, märkis Sutrop.

Tema sõnul peaks riik haridusse panustama palju rohkem raha, sest seeläbi hoiaksime hiljem kokku mitmeid kulutusi, mida teeme tagajärgedega võitlemiseks.

Me tahame kasvatada tervet ühiskonda

„Mul on tutvusringkonnas vähemalt viis last, kes võtavad antidepressante, sest nad ei suuda koolipingega lihtsalt toime tulla. See tähendab aga haige ühiskonna kasvatamist,“ nentis Krista Kivisalu ning lisas: „Seetõttu peaks koolirõõm olema eesmärk omaette – me tahame kasvatada tervet ühiskonda."

Jõgevamaa gümnaasiumi direktor Alo Savi sõnul on koolirõõmu puudumine suuresti tingitud sellest, et meil on ühiskondlikul tasandil kokku leppimata, mis see kool on.

„Ühelt poolt hoiab kool riiklikke traditsioone ja kultuuriruumi, kuid teisest küljest on nõudmine ka see, et kool peab olema ühiskonna vedaja,“ märkis Savi. Tema sõnul tekitabki suurimat stressi just kahe kontseptsiooni vaheline suur lõhe.

Portaal ERR.ee teeb ka täna Arvamusfestivali kolmelt kõnekamalt lavalt telekvaliteedis otseülekande, aidates Eesti poliitika, äri, kultuuri ja muude valdkondade helgemate peadega seltsis Eesti elu paremaks mõelda ka Paidesse kohale sõitmata.

Täpsem info osalejate ja ajakava kohta asub SIIN.

Toimetaja: Kai Kreos

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: