Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaja Kallas: raha ei aita alati vaest inimest

{{1408188807000 | amCalendar}}
Foto: Tanel Valdna/ERR

Europarlamendi liige Kaja Kallas leiab, et raha ei ole alati see, mis inimesi vaesuses aitab. Tema sõnul on olulisem vaeste inimeste ühiskonda kaasamine.

Arvamusfestivali ERRi laval toimunud debatil "Kas sellist esimest ja teist Eestit me tahtsimegi?" arutlesid varandusliku kihistumise üle Kaja Kallas (Reformierakond), Kadri Simson (Keskerakond) ja Annely Akkermann (IRL).

Annely Akkerman ütles, et juba matemaatiliselt on olemas nn "teine Eesti". Ta ütles, et inimesed jaotuvad sel viisil kahele poole Eesti keskmist palka.

Kaja Kallas nentis, et paraku ei ole Eesti ühiskond veel nii kaugele jõudnud, et valitseks täielik võrdsus. Ta märkis, et Eestis on inimesi, kes ei tule toime ning seda lõpuni ära kaotada polegi võimalik.

Kallas märkis, et tuleb vahet teha varanduslikul toimetulekul ja sotsiaalsel tõrjutusel. "Üks asi on raha, aga tihti neid sotsiaalselt tõrjutud inimesi see ei aita. Tihti on lihtsalt see, et nad ei tunne end ühiskonna osana," märkis Kallas.

"Raha neid inimesi ei aita reaalselt. Neil puuduvad sotsiaalsed oskused ja see ei aita neid sealt välja. Aitab see, et neid inimesi märgatakse. /.../ Nad tahaksid, et nende vastu tuntakse huvi," lisas ta.

Kadri Simson pole Kaja Kallasega nõus, et raha pole alati vaja. "Vaene inimene on siiski selles olukorras, et päevast päeva hommikust õhtuni töötades ei saa tihti lastele aasta lõpus kingitusi lubada või ekskursioonile lasta."

Samuti näitab Simsoni sõnul teatavat jõukust see, kas pere suudab lubada endale nädalast puhkusereisi. Ta sõnas, et Eestis 2/3 peredest seda lubada ei saa.

Kaja Kallas tõi välja inimarenguaruandes ära märgitud lõigu - rikas, tark, aga õnnetu inimene, on kindlasti probleemsem ühiskonna liige võrreldes nendega, kellel on kõrgharidus jäänud saamata, rahakott õhuke, aga kes siiski on õnnelikud ja naudivad elu just sellisena nagu nad on.

Annely Akkerman lisas omalt poolt, et kui võrrelda vaesust linnas ja maal, siis seal on suur vahe. Tema sõnul on maal vaesuse leevendamiseks rohkem alternatiive. Näiteks saab söögilaua katta aiasaadustest, selle asemel, et poodi minna.

Kadri Simson arvas, et Eestis on suurem võimalus jääda vaeseks just neil, kes elavad linnakeskustest eemal.

Portaal ERR.ee teeb ka täna Arvamusfestivali kolmelt kõnekamalt lavalt telekvaliteedis otseülekande, aidates Eesti poliitika, äri, kultuuri ja muude valdkondade helgemate peadega seltsis Eesti elu paremaks mõelda ka Paidesse kohale sõitmata.

Täpsem info osalejate ja ajakava kohta asub SIIN.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: