Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anna-Kaisa Oidermaa: iga inimene on enda vaimse tervise ekspert

{{1408197440000 | amCalendar}}
Foto: Tanel Valdna/ERR

Kliinilise psühholoogi ja noorte vaimse tervise portaali peaasi.ee looja Anna-Kaisa Oidermaa sõnul on iga inimene enda vaimse tervise tähtsaim ekspert.

Anna-Kaisa Oidermaa rääkis täna Paides toimuval Arvamusfestivalil depressiooni-teemalisel debatil, et psühhiaatriakliinikus töötades näeb ta sageli, et Eesti inimesed kannatavad depressiooni väga kaua ning jõuavad abi saama sageli hilja.

"Me näeme seal sageli selliseid inimesi, kes on olnud nõus kannatama pool aastat sellist enesetunnet, kus tegelikult ei jaksagi voodist tõusta, aga vägisi tõustakse. Mõni vapper on kannatanud neli aastat, mõni kümme aastat ja lõpuks, kui võib-olla tundub, et nüüd on olukord ikka päris hull, siis pöördutakse abi saama," rääkis Oidermaa.

"Need on põhiasjad, miks me peaasi.ee'd hakkasime ajama. Me näeme, et inimesed saaksid palju kasu, kui nad natuke varem pöörduksid abi järele. Võib-olla oleks mõistlik juba kuu või paari jooksul pöörduda," lisas ta.

Oidermaa meenutas, et kui ta hakkas oma projekti käigus rääkima inimestele vaimsest tervisest ja sellest, kuhu pöörduda, siis ei saadud temast õigesti aru. "Palju arvati, et vaimne tervis on see, mis toimub kuskil rohelise aia taga, jutt on hulludest, potentsiaalselt vägivaldsetest inimestest või neist, kellel käivad mingid hood peal. Siis saime aru, et võib-olla peab sellest teemast rohkem rääkima, võib-olla selles ongi asi, miks inimesed jõuavad liiga hilja abi saama," rääkis psühholoog.

"Iga inimene on enda vaimse tervise ekspert number üks ning selles ei saa tal olla konkureerivaid eksperte," rõhutas Oidermaa.

Pärnu haigla psühhiaatriakliiniku päevakeskuse juhataja Indrek Linnuste tõstis esile debati pealkirja "Pole hullu" ning ütles, et iga inimene peab julgema olla see, kes ta on ning kõikvõimalikud kiiksud kaunistavad inimest.

"Toimetulek on selline piir, kui inimene enam hakkama ei saa ja siis võib vaadata, kas on hullu või mitte," lisas ta samas.

Tallinna Linnateatri dramaturg-lavastaja Paavo Piik tõi hiljuti koostöös Mari-Liis Lillega lavale depressiooni käsitleva etenduse "Varesele valu, harakale haigus". Lavastus tugines intervjuudele depressiooni põdenud noortega.

Olulisim, mida ta enda sõnul selle käigus õppis, oli see, et Eestis on palju inimesi, kellel on depressioon, kuid kes ise seda ei tea. Ta lisas, et sageli ei julge inimesed ka minna abi otsima, sest kardetakse hulluks lahterdamist.

"Lavastusega me üritasime probleemile tuua leevendust," märkis ta. Piik lisas, et vaimse tervise eest peab igaüks iga päev hoolt kandma.

Portaal ERR.ee teeb ka täna Arvamusfestivali kolmelt kõnekamalt lavalt telekvaliteedis otseülekande, aidates Eesti poliitika, äri, kultuuri ja muude valdkondade helgemate peadega seltsis Eesti elu paremaks mõelda ka Paidesse kohale sõitmata.

Täpsem info osalejate ja ajakava kohta asub SIIN.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: