Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sandor Liive: põlevkivi kaevandamine tagab Eestile energiajulgeoleku

{{1408194983000 | amCalendar}}
Foto: TanelValdna/ERR

Säilitades tulevikus põlevkivi kaevandamisel samad mahud, kuid arendades tehnoloogiaid, liigume Eestile energiajulgeoleku tagamise suunas, arvab Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive. Lisaks on põlevkivitööstus Liive sõnul selgelt see valdkond, kus Eesti on maailma liider ning kus meil on reaalselt võimekust edasi areneda.

Vähemalt järgmise kümne aasta jooksul toodab Eesti energiabilansi mõttes rohkem, kui me tarbime, märkis Liive täna Paides Arvamusfestivali raames peetud arutelul „Mida teha meie maavaradega?“. Tema sõnul tagab just see tulevikus meie julgeoleku.

Geoloog Väino Puura sõnul võib aga maavara riigi jaoks kujutada ka suurt ohtu. „Kui me laseme end okupeerida, siis see võetakse ja viiakse,“ märkis ta. Selle vältimiseks peaks Eesti riik oma rolli põlevkivitööstuses hoidma ning jätkuvalt arendama tehnoloogiaid.

Energiatootmisviisi, millel keskkonnamõju puudub, ei ole olemas

Kuigi Eestimaa Looduse Fondi juhataja Silvia Lotman tõi arutelus välja ka põlevkivitööstuse vägagi negatiivse mõju keskkonnale, nentis Liive, et sellist energiatootmisviisi, millel keskkonnamõju puudub, ei ole olemas.

Liive sõnul on just põlevkivitööstus see valdkond, millele Eesti peaks kindlaks jääma, kuna oleme juba selle keskkonnamõjudega kursis ning teame, kuhu meil on vaja areneda. Lisaks on see ala, kus Eesti on selgelt maailma liider.

Fosforiit on Eesti jaoks väga perspektiivikas maavara

Viru Keemia Grupi juhatuse esimehe Priit Rohumaa sõnul on põlevkivitööstuse kõrval väga perspektiivikas valdkond ka fosforiidi kaevandamine ja väetiste tootmine.

„Kui me suudaksime kombineerida lämmastik- ja fosforiidiväetiste tootmist, saaksime neid müüa lausa nii kaugele nagu Uus-Meremaa,“ lisas Rohumaa.

Vaadates seda, kui palju on tehnoloogiad arenenud pärast fosforiidi kaevandamise lõpetamist 80ndatel, vääriks see kohe kindlasti diskussiooni, arvas ta.

Samas nentis Rohumaa, et enne põhjalikku arutelu fosforiiditööstust uuesti tööle panna ei saa. „Fosforiidi kaevandamine nõuab rahvalt ja rahvaesindajatelt tarkust ning on õnn, et me seda hetkel ei kaevanda," lisas ta. 

Portaal ERR.ee teeb ka täna Arvamusfestivali kolmelt kõnekamalt lavalt telekvaliteedis otseülekande, aidates Eesti poliitika, äri, kultuuri ja muude valdkondade helgemate peadega seltsis Eesti elu paremaks mõelda ka Paidesse kohale sõitmata.

Täpsem info osalejate ja ajakava kohta asub SIIN.

Toimetaja: Kai Kreos

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: