Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keit Pentus-Rosimannus: pehme võim on iga inimese enda käes

{{1408202493000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Pehmet võimu ei peaks ega tohiks riik teostada kodanike suhtes, vaid inimesed ise ongi see pehme võim, arvab keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. Tark võim, mille definitsioonis tihti vaieldakse, kombineeribki tema sõnul just riigipoolset tugevat ja kodanike pehmet jõudu.

Pentus-Rosimannus nentis täna Paides Arvamusfestivali raames toimunud arutelul „Eesti tark võim“, et kahjuks ei ole pehme võim tänapäeva maailmas piisavalt tähtsustatud. Just selles peitub aga võti, kuidas kasvatada riigi mõju enesest väljaspool.

Balti uuringute keskuse analüütiku Kristina Kallase sõnul väljendub see nii-öelda pehme võim hoolivuses ja tahtes olla koos ja teha asju koos. Tänapäeva kiirelt muutuvas maailmas on aga hoolivusel ja koos tegutsemisel üldise turvatunde tekitamisel suur roll.

Riik peab omama 360-kraadist ülevaadet

Pentus-Rosimannuse sõnul on pehme võimu kõrval väga oluline roll ka tugeval riigi jõul, ilma milleta ei saa tegelikult keegi ennast turvalisena tunda. Samas peab riik seda rakendades omama enda inimestest 360-kraadist ülevaadet ning arvestama kõigiga, keda selline muutus võib mõjutada, lisas Kallas.

Ehtsa näitena, kus riik on aga tugevale jõule liiga suurt tähelepanu pööranud, tõi Kallas välja Ukraina. „Ukraina kriis on ehtne näide, kuidas tugev võim käib pehmest üle. Nad ei suutnud pehme võimuga oma inimesi riiki armastama ja usaldama panna ning Venemaa kasutas seda olukorda ära,“ märkis ta.

„Venemaa, kes ka meile tõenäoliselt ohtu kujutab, ei ründa meid ainult tugeva võimuga, vaid kasutab ka pehmet jõudu,“ tõi Kallas välja väljakutse ka Eestile. Sellepärast peame ka meie olema valmis naaberriigile vastama mitte ainult tugeva, vaid ka pehme jõuga.

Eesti tugevus on stabiilsus

Pentus-Rosimannuse sõnul on targa võimu üks omadusi oskus mängida välja oma tugevusi, mida tehaksegi just pehme jõu abil. EAS-i välisinvesteeringute juhi Kristi Tiivase sõnul on Eesti suurimaks tugevuseks just stabiilsus.

Tiivas märkis, et reklaamib Eestit välisinvestoritele enamasti kui stabiilset, usalduväärset ja bürokraatiavaba riiki. „Kui sa paned oma raha Eestisse, saad sa öösel rahulikult magada,“ tõi Tiivas välja ühe oma lööklause.

Portaal ERR.ee teeb ka täna Arvamusfestivali kolmelt kõnekamalt lavalt telekvaliteedis otseülekande, aidates Eesti poliitika, äri, kultuuri ja muude valdkondade helgemate peadega seltsis Eesti elu paremaks mõelda ka Paidesse kohale sõitmata.

Täpsem info osalejate ja ajakava kohta asub SIIN.

Toimetaja: Kai Kreos

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: