Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tugikeskus võttis eestkostjate teadmata dokumendile allkirja puudega klientidelt

Foto: ERR

23-aastase vaimupuudega naise ema tegi murelikuks, et Tallinna tugikeskuse Juks töötajad võtsid tema tütrelt allkirja avaldusele, milles seisab, et keskuse töötajad lähevad 70-päevasele kollektiivpuhkusele. Kuigi paljudel klientidel on eestkostjad, kes nende eest vastutavad, koguti allkirjad just klientidelt endilt. Keskuse direktor nentis, et tegemist oli vale käitumisega.

Valentina Baygotile tegi muret teadmine, et tema tütrelt võeti dokumendile allkiri eestkostja teadmata. Tütar on tugikeskusesse suunatud sotsiaalkindlustusameti kirjaga, et talle osutataks igapäevaelu toetamise teenust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kas lapsevanemad on teadlikud sellest, et nende lapsed ehk tugikeskuse Juks kliendid andsid oma allkirjad? Kas need lapsed üldse saavad aru, mis tähendab igapäevaelu toetamise teenus ja üldse, kas lapsed olid teadlikud, millele nad alla kirjutasid? Vaevalt. See tegi mind murelikuks, sest ma arvan, et see on kahtlane tegevus ja isegi ebaseaduslik," rääkis Baygot.

Naine lisas, et keskuse kliendid vajavad dokumentide tõlgendamisel abi.

"Keskuses on sellised kliendid, nagu ka minu tütar, kes ei ole suutelised iseseisvalt mõtlema - neil on psüühilised häired, intellektipuue," selgitas ta.

Tugikeskuse direktor Irina Kalde ütles, et mitte kõigil allkirja andnutel ei ole eestkostjat, kuid neilt, kellel eestkostja on, ei oleks tõesti tohtinud allkirja võtta.

"Selles nimekirjas olid inimesed, kellel on eestkostjad ja see oli muidugi meie viga. Töötaja, kes seda tegi, sai noomituse, sest see ei olnud tõesti korrektselt tehtud dokument," tunnistas Kalde.

Ta lisas, et keskus on töötanud 20 aastat ning klientide vanemad teavad, et suviti läheb kollektiiv puhkusele.

"Me oleme juba 20 aastat töötanud ja vanemad teavad, et meil on kollektiivpuhkus. Pärast jaanipäeva läheb keskus kinni ja 1. septembrist tullakse jälle tagasi keskusesse. See on meil niimoodi aastaid olnud," ütles Kalde.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti direktor Vahur Keldrima selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et avaldus, millele tugikeskuse Juks kliendid alla kirjutasid, on teavitamaks kliente ja nende vanemaid sellest, et suvisel perioodil ei osutata igapäevaelu toetamise teenust nendele klientidele, kellel on sotsiaalkindlustusameti suunamiskiri, sest raha on teenuseks eraldatud 10 kuuks.

Keldrima sõnul minnakse ühisele pikale kollektiivpuhkusele kokkuleppel tööandja ehk ametiga ka seetõttu, et töötajate tööjõudu ja motivatsiooni taastada.

Tema kinnitusel on antud olukorra pärast võetud tugikeskuse direktorilt selgitused, ta on vabandanud ning möönnud, et selline allkirjade võtmine polnud korrektne.

Inimõiguslane: eestkostja peab teadma, kuhu hoolealune alla kirjutab

Merle Albrant Eesti inimõiguste instituudist ütles, et selle konkreetse juhtumi tagajärjeks on õigustühi dokument. Ta lisas, et vaimupuudega inimese arvamus on loomulikult oluline, kuid eestkostja peab olema teadlik kõigist dokumentidest, millele tema hoolealune alla kirjutab.

"Minu arvates see on teadlik ja planeeritud tegevus. /.../ Kui on näha, et tegemist on planeeritud personali poliitikaga, siis tuleks sellele vastavalt reageerida. Tegelikult on igal asutusel oma juhtkond, kes peaks vastutama asjade eest, mis ei ole tehtud seaduslikult," ütles Albrant.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: