Mikser: Eesti ja Saksamaa arusaamad rahu hoidmisest on erinevad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Kaitseminister Sven Mikseri sõnul on Eesti ja Saksamaa arusaamad rahu hoidmisest ja kriiside laienemise hoidmisest erinevad.

Lätis visiidil viibinud Saksamaa liidukantsler Angela Merkel teatas eile, et NATO kaitseb Balti riike, kui selleks peaks tekkima tarvidus. Samas välistas ta võimaluse, et siia võiks rajada NATO alalised baasid, tuues põhjuseks, et see rikuks 1997. aastal Venemaa ja NATO vahel sõlmitud kokkulepet vägede kasutamise osas.

Kaitseminister Sven Mikser ütles "Aktuaalsele kaamerale", et mõistab Saksamaa soovi rõhutada NATO-Vene 1997. aastal sõlmitud alusleppe olulisust, kuid samas viitas ta NATO peasekretäri Anders Fogh Rasmusseni sõnadele, et allianss ei peaks end tundma kuidagi seotuna selle leppe poolt, kui eesmärk on liitlasi kaitsta.

Samuti küsis Mikser, et kui Venemaa on juba rikkunud mitmeid alusleppe punkte, siis kas teine pool peab ikka kahepoolset lepet täht-tähelt edasi täitma.

"See, et sakslastele on poliitiliselt erakordselt oluline rõhutada NATO-Vene 1997. aasta alusleppe tähtsust ja kehtivust, ei ole üllatus. Samal ajal ei ole üllatav ka see, et Saksamaa ja Eesti arusaam sellest, kuidas hoida rahu ja kriise eskaleerumast on mõnevõrra erinevad," rääkis Mikser.

"Kui Saksamaa leiab, et Venemaad ei tohi provotseerida, võime olla nõus, kuid Eesti arusaamas on suhtlemisel Putini režiimiga nõrkus provokatiivsem kui tugevuse näitamine ja seetõttu Eesti positsioon on, et NATO peab olema Baltikumis alaliselt kohal," rõhutas minister NATO kohaloleku tähtsust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: