Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arst: Eestis on Ebola-sarnase viiruse saabumise stsenaarium läbi mängitud

Foto: Reuters/Scanpix

Qvalitase peaarsti Toomas Põllu sõnul pole Ebola viiruse puhul mingit põhjust paanikaks ning Eesti oleks valmis Ebola patsienti vastu võtma, sest juba aastaid tagasi on politsei, haiglad, sadamad ja teised strateegilised asutused õppustel läbi mänginud situatsiooni, kus Eestisse tuleb mõni ohtlik viirus.

Põld rääkis "Ringvaatele", et kuna Ebola viiruse vastu vaktsiini ei ole, on sellesse nakatumise vältimiseks kõige olulisem hügieenireeglite järgimine.

Viirus levib inimeste kehavedelike kaudu. Aafrikas on tema sõnul probleemiks tõenäoliselt see, et nad elavad perekondade ja kogukondadena üksteisele väga lähestikku. "Nende kehad ja riided puutuvad päris sageli kokku ja see ongi tõenäoliselt põhjus, miks ta on nii kiiresti levima hakanud."

Arsti hinnangul on Euroopa Ebola tulekuks valmis, sest Ebola ei ole tegelikult uus viirus. Esimest korda mainiti seda 1976. aastal ning 1994. aastal oli Saksamaal ühe laborandiga õnnetusjuhtum, kus ta puutus viirusega kokku. Viimastel aastatel on haigus esinenud puhangutena näiteks Kongos.

Eesti oleks tema kinnitusel valmis Ebola patsienti vastu võtma. "Inimesed ilmselt ei tea, aga nii lennunduses, merel, meditsiinis - igal pool - on juba aastaid tagasi läbi mängitud situatsioonid, kui Eestisse tuleb mõni ohtlik viirus, mis võib kiiresti epideemiliselt edasi minna. Sinna on haaratud kõik teenistused - politsei, isegi kapo, sadamad, lennujaamad. Sellised situatsioonid on läbi mängitud," selgitas Põld.

Eestlane Nigeerias: maapiirkondades pöörduvad osa inimesi kohalike ravivahendite poole

Nigeerias viibiv Eesti ettevõtja Indrek Heinloo ütles, et tegemist on tõsise haigusega, kuid suureks paanikaks põhjust pole.

Uudistes räägitakse sellest tema sõnul Nigeerias väga palju. Kuigi kuulujutte näiteks sellest, et haigus tegelikult ei eksisteeri suurtes linnades eriti ei levi, rõhutatakse sageli seda, et inimesed peaksid küsimuste tekkimisel pöörduma arsti poole, sest eriti maapiirkondades on inimesed hakanud kasutama kohalikke meditsiinivahendeid. "Lugesin just hiljuti, et kaks inimest on Nigeeria keskosas surnud sellepärast, et nad tarvitasid liiga palju soola, sest neile väideti, et see aitab Ebola vastu," rääkis Heinloo.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: