Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahandusministeerium prognoosib järgmise aasta majanduskasvuks 2,5%

{{1409217146000 | amCalendar}}
Foto: PA Wire/Scanpix

Tuleva aasta riigieelarve koostamise üheks aluseks olev rahandusministeeriumi värske sügisprognoos on majanduse tulevikuväljavaadete osas pankadest optimistlikum ja pakub tänavuse aasta majanduskasvuks 0,5% ning 2015. aasta kasvuks 2,5%.

Need numbrid ütles välja peaminister Taavi Rõivas tänasel valitsuse pressikonverentsil.

Rahandusministeerium tutvustab oma prognoosi lähemalt järgmise nädala esmaspäeval ehk 1. septembril.

Rõivas ütles kasvunumbreid kommenteerides, et sisemajanduse kogutoodangu kasv pole küll kiire, kuid arvestades üldist majandussituatsiooni, on tegu siiski positiivse sõnumiga.

Tuleva aasta riigieelarve kontekstis tähendavat see 4,5 kuni 5 protsendi suurust kasvu, kuid kuna eelarveläbirääkimised on alles pooleli, on see esialgne hinnang.

Võrreldes aprillis avaldatud kevadprognoosiga on rahandusministeerium kasvuootusi kärpinud. Kevadise prognoosi põhistsenaariumi järgi eeldati, et sisemajanduse koguprodukt kasvab tänavu 2% ja 2015. aastal 3,5%.

SEB pakub järgmise aasta kasvuks 1,8% ja Swedbank 2,3%

Sel nädalal avaldasid majanduskasvu prognoosi ka erapangad. SEB jättis võrreldes maikuu prognoosiga selle aasta majanduskasvu samaks (0,5%), kuid alandas järgmise aasta väljavaateid 0,5 protsendipunkti võrra. Varasema 2,3% asemel prognoosib pank 2015. aasta majanduskasvuks 1,8%.

Swedbank langetas Eesti majanduskasvu prognoosi tänavuseks aastaks 1 protsendipunkti võrra 0,8%-le ja tuleva aasta majanduskasvu prognoosi 0,7 protsendipunkti võrra 2,3%-le, olles seega mõlema näitaja osas SEB-st optimistlikum.

Inflatsioon on sel aastal SEB hinnangul 0,1% ja Swedbanki prognoosi järgi 0,3%. Järgmisel aastal aga vastavalt 1,6% ja 2,5%.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: