Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mälksoo: "sõda" ei ole tänapäeva rahvusvahelises õiguses enam keskne termin

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu ülikooli rahvusvahelise õiguse professori Lauri Mälksoo sõnul ei ole tähtis, kuidas poliitikud Ukraina ja Venemaa vahel toimuvat nimetavad, sest rahvusvahelise õiguse seisukohast on tegemist relvastatud konfliktiga ja sellele peab reageerima.

Eile õhtul ütles USA president Barack Obama, et Venemaa on vastutav Ukraina idaosas kestva vägivalla eest ning valmistab ette separatiste, relvastab ja rahastab neid, vahendasid ERRi raadiouudised.

Peaminister Taavi Rõivas aga kasutab Ida-Ukrainas toimuvat nimetades termineid invasioon ja suveräänuse rikkumine. Euroopa Liit räägib sündmuste eskaleerimisest ja üksnes vähesed kasutavad toimuvast rääkides sõna "sõda".

"Seda on hakatud mõnikord meedias ja ekspertide poolt kutsuma hübriidsõjaks, kus on kodusõja elemendid segatud rahvusvahelise sõja elementidega. Aga taustaks tuleb öeda ka seda, et tegelikult sõda ei ole tänase päeva rahvusvahelises õiguses enam keskne termin. Keskne termin on selles valdkonnas pigem relvastatud konflikt," rääkis Mälksoo.

Tema sõnul on sõja termini vältimine ajalooline, sest Teise maailmasõja ajal püüdsid agressorid igati vältida sõja kuulutamist ja siis asuski rahvusvaheline kogukond toimuvat hindama veidi objektiivsemalt.

"Tegelikult pole põhiküsimus selles, kas seda kutsuda sõjaks, sest keegi ei vaidle selle üle, et see on relvakonflikt. Põhiküsimus on selles, kas on tegemist Venemaa kui riigi agressiooniga Ukraina vastu," märkis Mälksoo.

"Selles osas on nii Vladimir Putin ise kui ka lääneriigid selle hinnanguga tagasi hoidnud. Venemaa on eitanud, et tegemist on agressiooniga ja Läänele on see andnud võib-olla mingis mõttes veel võimaluse, et kuni Putin ise seda eitab, annab äkki veel midagi läbi rääkida. Aga tundub, et nüüd, kui on sõnumid sellest, et Vene väed on sisenemas Ukrainasse, ja enam mitte nii varajatult, lõpeb see peitusemäng ära ja ühel hetkel tuleb ikkagi seda õige nimega nimetama hakata," lisas professor.

Kusjuures rahvusvahelise õiguse seisukohast pole tähtis, kas Venemaa ise võtab Ukraina ründamise omaks või mitte. Mälksoo hinnangul on Venemaa rahvusvahelist õigust rikkunud juba Krimmi annektsioonist alates. "Venemaa on rahvusvahelist õigust jõhkralt rikkunud märtsist alates. See on ainult mingi varieering, millise rahvusvahelise õiguse rikkumisega on tegemist."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: