Euroopa Ülemkogu eesistujaks sai Donald Tusk, välisasjade esindajaks Federica Mogherini ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1409422017000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Ülemkogu eesistujaks sai Poola peaminister Donald Tusk ning välisasjade kõrgeks esindajaks Itaalia välisminister Federica Mogherini.

Tusk ütles täna, et tema valimine Ülemkogu eesistujaks tähendab, et Poola tulevik on eurotsoonis, vahendas Reuters. Tusk alustab oma uut tööd Euroopa tippametnikuna 1. detsembril ning enda sõnul on ta valmis Poola valitsuse uut koosseisu arutama järgmisel nädalal.

"Eesti positsioon on algusest peale see, et me peame leidma ka geograafiliselt tasakaalus oleva paketi," ütles Eesti peaminister Taavi Rõivas enne kohtumist "Aktuaalsele kaamerale".

Rõivase sõnul on Tusk valituks osutumine Eesti jaoks postiivne. "Eesti seisukoht oli vähemalt ühele tippametikohale saada meie regiooni huve mõistev kandidaat ning see soov täitus,“ ütles peaminister Taavi Rõivas pärast eesistuja valimist. "Donald Tusk on Eesti tugev liitlane ning mõistab väga hästi Euroopa julgeolekukeskkonda," lisas ta.

Brüsseli koridorides räägitakse, et Itaalia välisminister Frederica Mogherini oli juba enne valituks osutumist kõlistanud uue tähtsa ameti saamise puhul kolleegidega klaase. Samas on kriitikud öelnud, et ta on nappide kogemustega ning Venemaa suhtes leebe retoorikaga. Seda enam, et välisministrina otsustas Mogherini teha esimese välisvisiidi just Venemaale ning seda ajal, mil Itaalia on äsja saanud Euroopa Liidu eesistujaks.

Enne Tuski valituks osutumise teadet tõdes ERRi Brüsseli korrespondent Johannes Tralla, et veel kuu aja eest kindlalt Mogherini vastu seisnud Balti riikide mure, et ametisse määratakse poliitik, kes ei suuda ärevatel aegadel Venemaaga käituda, korvatakse ilmselt Donald Tuski määramisega Herman Van Rompuy järeltulijaks.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: