Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Applebaum: Vene politoloogi hoiatust tuumalöögist Baltikumile ei maksa alahinnata

Foto: Postimees/Scanpix

Venemaa võib heita tuumapommi mõne Balti riigi pealinnale või Varssavile, demonstreerimaks NATO-le, et peab kaitseorganisatsiooni tühjaks kohaks, hoiatab ajalehe Washington Post kolumnist Anne Applebaum Vene sõltumatu politoloogi Andrei Piontkovski varasemale analüüsile viidates.

Läänele tuumarünnaku korraldamist ei välista ka Venemaa president Vladimir Putin, kes Seligeri järveäärses noortelaagris esinedes tuletas meelde, et Venemaa puhul on tegemist arvestatava tuumajõuga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Jumal tänatud, ma arvan et mitte kellelgi ei tule täna pähe alustada täiemõõtmelist konflikti Venemaaga. Ma tahan meelde tuletada, et Venemaa on üks kõige võimsamaid tuumajõude. Need pole sõnad, see on tegelikkus," ütles Venemaa president.

"Enamgi veel, me tugevdame oma tuumajõude, me tugevdame oma relvajõude. Need on kindlasti palju terviklikumad ja tõhusamad. Need muutuvad tõepoolest järjest moodsamaks nüüdisaegsete relvasüsteemidega varustatuse poolest," jätkas ta.

Applebaum kirjutab oma arvamusloos, et talle on Poolas korduvalt näidatud pilte 1939. aasta imeilusast suvest, kus lapsed mängivad päikese käes, naised kannavad Krakowi tänavatel moodsaid kleite ning inimesed peavad rõõmsalt pulmi. Nüüd tekitab nende piltide vaatamine tema sõnul õudust, sest kõigile tuleb meelde, mis juhtus 1939. aasta septembris.

"Stalin pidas oma sõnadest kinni ja viis oma ähvardused ellu, mitte selle pärast, et ta oli hull, vaid sest ta järgis oma loogikat suure pühendumusega lõpuni välja ning keegi ei peatanud teda. Praegu ei suuda keegi ka Putinit takistada. Seega, kas on hüsteeriline valmistuda täielikuks sõjaks? Või on naiivne seda mitte teha?" arutleb Applebaum.

Vabandus:

Ajakirjaniku ja ajaloolase Anne Applebaumi arvamusloo refereering oli ebatäpne selles, nagu hoiataks Applebaum Venemaa tuumarünnaku eest Balti riikidele või Poolale. Applebaum vaid viitas vaatleja Andrei Piontkovski ja poliitik Vladimir Žirinovski väljaütlemistele. Küll aga küsis Applebaum, kas selliseid arutluskäike tuleks võtta pelgalt hullumeelse sonimisena või mitte.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: