Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

VIDEO | Ilves: Eesti saamist normaalseks riigiks ei peetud Läänes enesestmõistetavaks

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.
Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves. Autor/allikas: Scanpix/Jaanus Lensment

President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul kinnitab praegu Ukrainas toimuv, kui oluline oli okupatsioonivägede väljasaamine Eestist 20 aastat tagasi. Selle saavutamine oli aga suur võit, sest 1990. aastate alguses oli Vene poole surve järeleandmisteks suur, läbirääkimiste õhkkond kohati jäine ja Läänes ei usutud Eesti võimalustesse saada normaalseks riigiks.

„Suruda lahti uksed Läände oli kogu meie iseseisvuse taastamise järgse esimese kümnendi välispoliitika põhiline väljakutse. Astuda sellest uksest sisse, et meid ei tõmmataks tagasi Ida mõjussfääri. Vene vägede väljaviimine oli selleks esmatähtis,“ tõdes president täna riigikogus peetud Vene vägede Eestist lahkumise 20. aastapäeva kõnekoosolekul.

Venemaa propaganda hulka kuulusid ka toona propagandistlikud nõudmised seaduste kooskõlla viimisest rahvusvaheliste normidega, süüdistused natsismis ja venekeelse vähemuse diskrimineerimises. Paraku kandis propaganda ka vilja, sest isegi USA poliitikute hulgas valitses käsitus diskrimineerimisest. Ka ei usutud USA-s – mille järgi aga joondus kogu Lääs – Eesti võimalusse saada normaalseks riigiks. Eestit ei eristatud eriti Aserbaidžaanist või Balti riike Balkanist.

Ilvese hinnangul oli suur diplomaatiline saavutus, et 1992. aastal Helsingis suruti CSCE tippkohtumise lõppdokumenti suurte pingutustega lause Vene vägede "varajasest, korrapärasest ja täielikust" väljaviimisest. Tähtis oli ka, et Eesti diplomaadid suutsid Lääne-Virginia senaatorit Robert Byrdi veenda esitama ja läbi suruma seaduseparandust, nn Byrd Amendment'i, mille kohaselt hakkas USA abi Venemaale sõltuma Vene vägede väljaviimisest.

Tänast olukorda kommenteerides tõdes president, et meid kõige rohkem mõjutav julgeolekupoliitiline areng maailmas on Ukraina kriis.

„20 aastat tagasi arvati, et NATO mõte on kadunud. Praegune olukord näitab, et kollektiivse territoriaalse kaitse mõte pole kuhugi kadunud. Hoidkem oma liitlasi. Hoiame üksteist, hoiame oma vabadust. Me ei saa enesestmõistetavatele protsessidele lootma jääda.“

President Ilvese sõnavõttu täismahus on võimalik vaadata siit:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: