Kadri Simson: Obama on liikunud jõulisema välispoliitika poole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Postimees/Scanpix

USA presidendi visiit Eestisse ei ole ainult USA-poolne suure sümboolse tähtsusega tegu, vaid näitab ka, et Eesti poliitikud on õppinud Ühendriikide praeguse presidendiga suhtlema, arvab riigikogu USA sõprusrühma esimees Kadri Simson (Keskerakond). USA poliitikavaatleja Luke Coffey jaoks on kõige olulisem aga, et tänasele visiidile järgneksid ka teod.

Kadri Simson tuletas meelde, et Eesti oli president George W. Bushi üks lemmikriike Ida-Euroopas. President Obama konflikte vältiv ning seetõttu üsna pehmeloomuline ja vaoshoitud poliitika Eesti juhtide arusaamadega kokku ei läinud. Praegu aga liigub Obama ise palju jõulisema välispoliitika poole ning ka Eesti poliitikud on temast aru saama hakanud.

"Eesti on läbi aegade ajanud sellist poliitikat, mis meeldis George W. Bushile, ja kuna Obama ajas väga teistmoodi poliitikat, siis me mõnda aega eelmise presidendi lemmikuna ei saanud praeguse presidendiga väga ühele lainepikkusele. Nüüd Obama külaskäik Eestisse näitab kindlasti seda, et ühine arusaamine on saavutatud," rääkis Simson intervjuus ERR-i teleuudistele.

Konservatiivses Heritage Foundationis tegutseva Luke Coffey meelest on aga enesestmõistetav, et USA Eestile toetust avaldab ning selline toetusavaldus toob kaasa ka suurt rahvusvahelist kasu. Muidugi siis, kui toetus vaid sõnadeks ei jää:

"President Obama peab tulema Eestisse ja pidama Tallinnas jõulise kõne, väljendades selles Eesti pühendumist NATO 5. artiklile ning USA toetust Eestile selles osas. Siis tuleb leida julgeolekukoostöö süvendamise praktilisi viise. Võib-olla paigutada väeüksused alaliselt piirkonda, samuti ümber paigutada sinna ka varustust, rohkem õppusi, kohalolek merel, suurem pühendumus Balti õhuvalvele," ütles Coffey

Ta hoiatas, et Eestit ja teisi piirkonna riike sissetungi eest kaitsta on palju odavam kui neid hiljem sissetungija käest vabastama hakata. 

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: