Jonatan Vseviov: Obama tuli Eestisse, sest investeerime kaitsesse 2% SKP-st ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Poliitikavaatleja Jonatan Vseviovi sõnul on USA presidendi visiitide puhul tavaline, et sellest teatakse vaid paar nädalat ette. Põhjus, miks ameeriklased valisid visiidi kohaks just Eesti, on Vseviovi sõnul see, et me kulutame kaitsele kaks protsenti oma SKP-st.

"Ma usun, et otsus tulla Eestisse sündis võrdlemisi hiljuti ja on suhteliselt selge, miks ameeriklased valisid selleks just Eesti. Meil on põhjust selle üle uhke olla," ütles Vseviov pärast Obama saabumist Tallinna lennujaama "Terevisioonis".

Kui Vseviovilt küsiti, miks USA president just Eestisse tuleb, vastas ta nii: "Me kulutame oma kaitsele kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust. Ma arvan, et see on üks põhiline tegur, mis eristab meid teistest sarnases olukorras olevatest riikidest. Ega rohkem siin neid põhjuseid võib-olla nii lihtne leida ei olegi."

"Terevisiooni" saatejuht meenutas, et 2012. ajal ütles Barack Obama valimiskampaania ajal oma tollasele konkurendile, vabariiklaste kandidaadile Mitt Romney'le, et kõige suurem julgeolekuoht maailmas on al-Qaeda ning Venemaast ei ole vaja selles kontekstis rääkida, sest külm sõda on läbi.

"Eks reaalsus teeb ikka korrektiive. Ameerika Ühendriikide valitsusametnike hoiak on endiselt see, et külma sõda ei ole, külm sõda on läbi ja mitmes mõttes on see ka õige. See ajalooline etapp, kus kaks suurriiki teineteisega globaalselt konkureerisid on tõesti läbi. Ei ole Venemaa enam niisugune, nagu ta oli Nõukogude Liit omal ajal, ja tõenäoliselt on ka Ameerika Ühendriikide suhteline kaal tänu sellele, et maailmas on kerkinud esile ka teisi suurriike, mõnevõrra langenud. Selles mõttes on külm sõda läbi," kommenteeris Vseviov.

"Oluline ei ole mitte see, et me otsime kuskilt minevikust seda, kus üks või teine poliitik on eksinud. Oluline on see, mida nad teevad täna ja mida nad teevad vaadates tulevikku. Usun, et selles mõttes saab nii tänane päev Tallinnas kui ka peatselt algav NATO tippkohtumine Eesti vaatenurgast edukas," lisas ta.

Vseviovi sõnul oli Venemaa käitumine paljudele Euroopa riikidele üllatusena, sest arvati, et klassikalised julgeolekuohud on Euroopa kontinendilt kadunud, aga täna näevad kõik, et see ei ole nii.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: