Lauri Almann: Obama viimased suured väljakutsed on välispoliitika, USA majandus ja ebaseaduslikud immigrandid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

President Barack Obama viimase kahe ametiaasta suurimad väljakutsed on riigi majandusele hoo sissesaamine ning küsimus, mida teha USAs illegaalselt viibiva 5-8 miljoni latiinost immigrandiga – lisaks veel „kogu välispoliitiline väljakutsete paraad“, leiab Georgetowni ülikooli vilistlane, endine riigiametnik ja küberturvalisusettevõtte BHC Laboratory kaasasutaja Lauri Almann.

„USA sisepoliitikas on praegu väga oluline aeg. 4. novembril on USAs nn vahevalimised – see on süsteem, mille kohaselt üks kolmandik USA Senatist vahetub. Tavaliselt on mängus 33 senaatorikohta, seekordsetel valimistel 36 kohta. See on oluline sündmus, sest nendel valimistel otsustatakse, kas vabariiklased saavutavad või demokraadid säilitavad enamuse Senatis,“ ütles Almann ETV saates "Terevisioon".

Kui demokraadid kaotavad enamuse, siis nad kaotavad mõjuvõimu kogu Kongressi üle, sest juba varasemast ei valitse demokraadid USA Alamkojas. See võib aga tähendada Barack Obamale veelgi polariseeritumat sisepoliitilist olukorda, veelgi teovõimetumat Kongressi, veelgi vähem võimalusi oma initsiatiive läbi suruda.

„USA poliitika on praegu[gi] väga polariseeritud. Obama oli väga edukas oma kahel esimesel ametiaastal, ta suutis läbi suruda päris palju seadusi, millest kõige kuulsam oli nn Obamacare. Ta oli edukas Kongressiga koos töötamisel, kuid see koostöö muutus pärast tema teise ametiaja algust väga halvaks.“

President Obama kõige olulisem väljakutse tema viimase kahe valitsemisaasta jooksul on Almanni hinnangul endiselt majanduse käivitamine.

„USA majandusel läheb tegelikult paremini kui võiks arvata: saavutatud on mõistlik majanduskasv ja päris suur töökohtade juurdekasv (220 000 viimase raporti kohaselt, mis on suur arv). Võib öelda, et asjad ei ole hullud.

Järgmine suur väljakutse on immigratsioonireform. Obama ise ei ole väga huvitatud sellega tegelemisest. See on tohutult sensitiivne ala, puudutab põhiliselt nn latiinoimmigrante, keda on USAs praeguste andmete kohaselt umbes 5-8 miljonit täiskasvanud inimest. Küsimus on selles, mida nendega teha – kas nad sunniviisiliselt välja saata või anda neile piltlikult öeldes armu. See on teema, mis pärast vahevalimisi kindlasti päevakorda tõuseb.“

Kommenteerides Barack Obama Eesti-visiidi tähtsust, tõdes Almann, et see saadab väga olulise julgeoleku- ja välispoliitilise sõnumi.

„Väga oluline on ka see, et mõlemad järjestikused USA presidendid – nii Gorge W. Bush kui ka Barack Obama – on Eestit külastanud. See näitab, et Eesti on maailmakaardil olulisel kohal.“

Ka USA sisepoliitika mõjutab Almanni sõnul maailmas toimuvat väga palju.

„Ameerika on maailma majanduse mootor. See, kui hästi Ameerika majandusel läheb, mõjutab väga suures osas kogu maailma majandust. See, kuidas Ameerika president on seotud sisepoliitiliste probleemidega, mõjutab paratamatult tema välispoliitilisi otsuseid.“

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: