Galerii ja videod: president Ilves ja valitsusliikmed tervitasid Kadriorgu saabunud Obamat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1409731014000 | amCalendar}}

Varahommikul Eestisse saabunud USA president Barack Obama sõitis pärast kella 10 oma visiidi esimesele ametlikule kohtumisele Kadriorgu, kus teda tervitasid president Toomas Hendrik Ilves, valitsusliikmed ja teised kõrged riigitegelased.

Kadriorus algas tseremoonia pisut varem kui kavandatud. Kohal oli üle saja ajakirjaniku, rääkis ajakirjanik Lauri Hussar "Vikerraadiole".

Presidendid tervitasid kohale tulnud Tallinna reaalkooli õpilasi. Nende kõrval seisis aga ka üks poiss Läänemaalt, kes kirjutas Ameerika Ühendiriikide saatkonda kirja, kus ta ütles inglise keeles "I have a dream" (Mul on unistus), viidates nii Martin Luther Kingi kunagisele kuulsale kõnele. Poisi unistuseks oli aga kohtuda USA presidendi Barack Obamaga.

Täna poisi unistus täitus ning ta sai Barack Obamaga kätelda. Hussari sõnul tundus, et president vestles poisiga natukene pikemalt ja tõenäoliselt sai poiss ka presidendi autogrammi.

Seejärel kätles Obama Eesti presidendi kantselei töötajate, kõrgete riigiametnikega ning riigikogu spiikri Eiki Nestori ja peaminister Taavi Rõivasega.

 

President Barack Obama saabumine Kadriorgu:

 

USA president Barack Obama ja Eesti president Toomas Hendrik Ilves kirjutamas Kadrioru külalisteraamatusse: 

President Toomas Hendrik Ilves tänas kohtumisejärgses pressipöördumises Ameerika Ühendriike pühendumise ja toetuse eest.

"Mind on šokeerinud hiljutised uudised Iraagist. Me mõistame need barbaarsed teod hukka. Me näeme ISISes tõsist ohtu meile kõigile ning oleme Ameerika Ühendriikide ja liitlastega selles küsimuses üksmeelel," märkis Ilves.

Ilvese pöördumise peamine rõhuasetus oli aga olukorral Ukrainas ja suhetel Venemaaga.

"Tegemist on Venemaa-poolse agressiooniga, nagu ka Euroopa Liit eelmisel nädalavahetusel rõhutas. Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid on valmis rakendama edasisi piiravaid meetmeid vastuseks Venemaa käitumisele. Venemaa peab tunnistama, et ta on konflikti üks pool, ja astuma reaalseid samme, mis viivad konflikti deeskaleerimiseni," ütles Ilves. Tema sõnul peab jätkama Ukraina toetamist, pakkudes talle vajalikku abi.

Balti riikide julgeolekust rääkides, ütles Ilves, et Ameerika Ühendriikide roll selles on väga suur, kinnitades, et Eesti on USA-le lähedane ja usaldusväärne liitlane.

"Me võtame oma NATO kohustusi tõsiselt. Me ei ole jäänud ootama, et teised meie julgeoleku eest hoolitseksid."

Ilves tänas Ameerika Ühendriikike oma sõdurite saatmise eest Eestisse ja aktiivse osalemise eest Balti õhuturbemissioonis.

"Teie kohalolek rõhutab NATO artikkel viie usaldusväärsust. Kahtlemata on teie kahepoolne panus olnud eeskujuks ka teistele NATO liitlastele. Jõuline ja nähtav liitlaste kohalolek Eestis on parim viis võimalikku agressiooni ära hoida. Me ootame, et NATO homsel tippkohtumisel seda kinnitataks."

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: