Galerii | Obama Ukraina konfliktist: siiani ei ole relvarahu sõlmimine tulemusi andnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1409741318000 | amCalendar}}

Ukraina president Petro Porošenko teatas täna, et ta saavutas Venemaa presidendi Vladimir Putiniga püsiva relvarahu kokkuleppe. Putini pressiesindaja aga eitas kokkuleppe sõlmimist. Eesti Panga hoones täna pressikonverentsi pidanud USA president Barack Obama suhtus uudisesse relvarahust skeptiliselt.

Porošenko pressiteenistus täpsustas hiljem teadet, öeldes, et "kokkulepe tulevahetuse püsivast katkestamisest" asemel lepiti kokku "tulevahetuse katkestamise protsessis".

President Obama tuletas meelde, et separatistid ja Venemaa on varasemaid relvarahu kokkuleppeid alati rikkunud.

"Relvarahu sõlmimine ei ole siiani aidanud - Venemaa ei ole sellest kinni pidanud või nad on teeselnud, et neil ei ole separatistide üle kontrolli. Separatistid ei ole relvarahu samuti järginud ajal, mil selle rikkumine on nende huve teeninud. Me ei ole siiani näinud, et relvarahudest kinni peetaks," ütles ta.

"Kui Venemaa on tõesti valmis lõpetama separatistide rahastamise, relvastamise, väljaõpetamise ja paljudel juhtudel isegi lahingutesse oma sõjaväelaste saatmise, siis see on miski, mida me kõige soovime näha. Ma olen varemgi öelnud, et me eelistame näha tugevat ja koostööaldist Venemaad," jätkas president, lisades, et selle saavutamiseks peab Venemaa järgima rahvusvahelist õigust ning keskenduma oma majanduse elavdamisele, konkurentsivõimeliste kaupade tootmisele ja oma rahva harimisele.

USA president märkis, et Venemaa oma praeguse käitumisega neid eesmärke ei saavuta. Ta ütles, et ei hakka Putini mõttemaailma kohta spekuleerima, kuid Venemaa presidendi käitumine on siiani olnud agressiivne ning kasutanud rahvusluse retoorikat, mis on ajalooliselt Euroopas olnud väga ohtlik ning mille üle on põhjust muret tunda.

Obama sõnul on ta Porošenkole korduvalt öelnud, et Ukraina peab välja öeldud reformid ellu viima, et idaukrainlased tunneksid, et nende huvid on esindatud ning vene keele kõnelejaid kaitstakse diskriminatsiooni eest.

Samas rõhutas ta, et Ukraina ei saa neid riigi halduskorraldust puudutavaid reforme ellu viia ajal, mil Venemaa signaal on, et nad kavatsevad jätkata Ukrainasse tankide, sõjaväelaste, relvade ja instruktorite saatmisega, varjates oma tegevust separatismiliikumise taha, mis ei ole alguse saanud Ukraina pinnalt.

Obama sõnul soovitakse homme algaval NATO tippkohtumisel näidata, et allianss on Ukraina toetamises ühtne.

"Sanktsioonid, mida me oleme juba rakendanud, on Venemaale tuntavalt mõjunud ja ma arvan, et meie jaoks on oluline jätkata sellega, et Venemaale läheks rahvusvahelise õiguse rikkumine kalliks maksma nii kaua, kui ta seda rikub," märkis president.

"Siiani oleme me suutnud kombineerida Euroopa, USA ja mõnede teiste meie liitlaste jõupingutused ning tulemuseks on see, et Venemaa majandus on languses, kapitali riigist väljaviimine koormab Venemaa majandust ning kuigi neid mõjusid võib praegu veel varjata riigipoolse propagandaga, saavad aja jooksul inimesed aru, et see strateegia ei teeni Venemaa huve. Rääkimata sellest, et see ei teeni Ukraina huve," jätkas USA riigipea.

 

Tõlketa saab inglise keeles peetud pressikonverentsi vaadata aadressil news.err.ee.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: