Obama: kollektiivkaitse on murdmatu ja vankumatu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1409736508000 | amCalendar}}
Foto: ERR/Tanel Valdna

USA president Barack Obama ütles Tallinnas antud pressikonverentsil, et ta tuli siia kinnitama Ühendriikide pühendumust Eesti julgeoleku kaitsmisele, ja teatas kavatsusest saata Ämari baasi täiendav lennuväeüksus.

"Eelkõige olen siia tulnud taas kinnitama USA pühendumust Eesti julgeoleku kaitsmisele. NATO liitlastena kohustab meid artikkel 5 panustama kollektiivsesse julgeolekusse. See kohustus on murdmatu, vankumatu. See on igavene. Eesti ei seisa kunagi üksi. Presidendina tagan, et me seda lubadust peame," lausus Obama.

USA president rõhutas oma sõnavõtus, et Eesti on olnud eeskujulik liitlane. "Eesti väed on teeninud julgelt ja oskuslikult Iraagis ja Afganistanis. Me austame neid sõdureid, kes on langenud Afganistanis, seal hulgas üheksa vaprat eestlast."

"Kõrgtehnoloogia liidrina etendab Eesti juhtivat rolli NATO kaitsmisel küberrünnakute vastu. Eesti panustab 2% rahvuslikust koguproduktist allianssi kaitsekohustustele. Minnes NATO tippkohtumisele Walesis, on Eesti eeskujuks teistele õiglase panuse andmise osas kollektiivsele kaitsele," sõnas Obama.

Täiendav üksus Ämarisse

Ta selgitas, et vastusena Venemaa tegevusele Ukrainas on USA suurendanud kohalolekut siinses piirkonnas, kuid see suureneb tõenäoliselt veelgi.

"Täna võin teatada, et see initsiatiiv hõlmab täiendavaid lennuväeüksusi ja lennukeid õppuste jaoks Põhjala ja Baltikumi regioonis," teatas Obama.

"Eesti liitlastega oleme ühel nõul, et ideaalne baasi ja tugivarustuse asukoht nende harjutuste jaoks oleks Ämari lennuväebaas Eestis. Kongressi ja meie eestlastest sõprade toetusel olen kindel, et see läheb täide," lisas USA president ja lubas sel teemal pidada nõu ka Läti ja Leedu presidendiga.

Ühisel pressikonverentsil president Toomas Hendrik Ilvesega tõstatus ka NATO-Vene aluslepingu teema, kui ERR-i ajakirjanik Aarne Rannamäe küsis, kas ei tasuks sellest loobuda ning anda seeläbi suhetele uus sisu.

Ilves ütles, et kui teatud lepingu osad enam enam praeguses julgeolekuolukorras Venemaa rikkumiste tõttu ei kehti, siis on järelikult aeg midagi muuta.

Obama nõustus, et tingimused on selgelt muutunud ja aluslepe on kindlasti üheks teemaks Walesis toimuval NATO tippkohtumisel. "Aga sellest dokumendist isegi tähtsam on kinnitada, et pole mingit kahemõttelisust artiklist 5 kinnipidamise osas, mis puudutab meie liitlasi. Oleme suurendanud oma vägede kohalolekut rotatsiooni osas ja tahame saata sellega kindla sõnumi."

USA presidendi sõnul tuleb NATO-l hinnata oma kaitsevõimeid tervikuna ja pidevalt tuleb uuendada plaane, et allianss saaks efektiivselt toimida.

Vaata ilma sünkroontõlketa pressikonverentsi SIIT.

 

 

 

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: