Tüür: väga selget sõnumit Obama pressikonverentsil Venemaale ei saatnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Karmo Tüür. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Politoloog Karmo Tüüri arvates on Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama ja Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese pressikonverentsilt Venemaa kontekstis kõige olulisem sõnum see, et USA kohalolek Ämari lennuväebaasis suureneb. Põhilised sõnumid on aga tema hinnangul alles ees - neid võib oodata kas täna Nordea kontserdimajas peetavast kõnest või homme algavalt Walesi kohtumiselt.

Barack Obama teatas tänasel pressikonverentsil, et USA suurendab kohalolekut Ämari lennuväebaasis. Politoloog Karmo Tüüri hinnangul võib Venemaa asuda Ämari baasi laiendamiseplaane tõlgendama ebasõbraliku agressioonina, vahendasid ERRi raadiouudised.

USA- ja Eesti presidendi pressikonverentsil räägitust on Venemaa meedias juba praegu leidnud kõige suuremat kõlapinda Barack Obama lubadus suurendada Ämaris USA vägede kohalolekut. Ka Tüür ennustas, et see sõnum võib leida Venemaal kõige suuremat vastukaja.

"Tõenäoliselt tõlgendab ta seda enda piiride läheduses NATO võimekuse suurendamisena ehk siis n-ö varjatud agressioonina," ütles Tüür.

Seega võib Venemaa tema hinnangul asuda nõudma NATO-lt 1997. aasta aluselepetest kinnipidamist. Samas oli Obamal ja Ilvesel Venemaale aluslepingute osas selge sõnum, et kuna Venemaast sõltuvalt on julgeolekuolukord piirkonnas muutunud, peab lepingut punktide kaupa revideerima.

"Mida see revisjon tähendab, seda me veel ei tea. Aga eks ta tõsi on, et see leping on vähemalt osaliselt oma kehtivuse kaotanud. Kasvõi see, et Venemaa on oma sõjalist võimekust Lääne sõjaväeringkonnas - Leningradis ja Pihkva oblastis - oluliselt suurendanud. Kui vaadata seda, mida ta teeb Ukrainas nendesamade vägedega - võtame selle sama Pihkva diviisi, mis kõndis Ukrainas ringi - siis meie saame võtta seda otsese lepingu rikkumisena. Loomulikult peame ka meie üle vaatama, kuivõrd see leping veel meid ennast seob," kommenteeris politoloog.

Sellest hoolimata väga selget sõnumit Obama tänasel pressikonverentsil Putinile ja Venemaale Tüüri arvates ei saatnud. Sõnavõtud stiilis, et Venemaa peab lõpetama separatistide rahastamise Ukrainas ja lõpetama tankide ja sõjaliste nõunike saatmise, on Tüüri hinnangul nõrgad.

"See on väljaütlemine number 267, et Venemaa peab. Sellele vastab Venemaa muidugi tuima näoga, et aga me ei tee seda ju niikuinii. See on kohustuslik retooriline pingpong, kus üks pool ütleb A ja teine vastab B, mõlemad teavad juba ette, mida teine ütleb, aga need väljaütlemised on lihtsalt kohustuslikud," rääkis ta.

Tüüri sõnul oli poliitiliselt kõige olulisem, et Obama kinnitas selgesõnaliselt NATO artikkel viie toimimist ja lubadust seista Eesti kõrval nüüd ja alati, ent see on samuti poliitiline retoorika. Jõulisemaid sõnumeid on oodata kas Nordea kontserdimajas peetavast kõnest või homme/ülehomme NATO tippkohtumiselt Walesist.

"Põhiline sõnum on veel tulemas. Esiteks täna Tallinnast ja teiseks homme Walesist. Praegu (pressikonverentsil - toim.) oli tegemist poliitilise taaskinnitamisega, et USA seisab meie kõrval," märkis Tüür.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: