Kaju: ameeriklaste kohalolek, alaline või püsiv, on üsna kindel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Andreas Kaju Autor/allikas: (ERR)

USA presidendi kõnest võis välja lugeda taaskinnitust, et USA toetab oma liitlasi Ida-Euroopas ning väga kindlalt võib uskuda avaldust, mille Barack Obama tegi Ämari lennubaasi kohta, leiab suhtekorraldaja ja Ameerika asjatundja Andreas Kaju.

Andreas Kaju hinnangul iseloomustatakse kogu Barack Obama Eesti-visiiti sõnaga reassurance, mida eesti keelde võiks tõlkida kui kindlustunde suurendamist – USA "julgeolekukäe" olemasolu taaskinnistamist oma Poolale ja Balti riikidele.

Kuivõrd visiidi on tinginud konkreetsed sündmused ja muutused julgeolekupildis Euroopas tervikuna, siis selle julgeolekut tagava rolli taaskinnitamiseks ei piisa ainult sõnadest, mida ameeriklased ka väga hästi teavad, rääkis Kaju saates "Uudis+". Seepärast on ameeriklased välja tulemas ka konkreetsete meetmetega, mis seda julgeolekut kinnitavad.

Kaju hinnangul on siin üheks märgiks USA kongressis arutelu all olev miljardi dollari suurune meetmete pakett, mis peaksid julgeolekut taastootma Ida-Euroopa liitlastele. Teine märk on NATO tippkohtumine Walesis, kus samuti arutatakse kogu alliansi ühiseid poliitikaid.

Barack Obama tegi oma kõnes vihje, et Ämari õhuväebaasis võiks olla täiendav lennuväeüksus. Kaju hinnangul poleks see lubadus tõenäoliselt nii mitmes tekstis sees olnud, kui see poleks praeguseks juba hoolikalt läbi kaalutud otsus. Seega võib üsna kindlaks pidada seda Ämari teemal tehtud avaldust.

"Täiendavad lennukid, täiendav ameeriklaste kohalolek, mingis mõttes alaline või püsiv, on üsna kindel," väljendas Kaju. Obama kõnes seisis Kaju hinnangul sõnum, et Eesti on suurem, kui rahvaarv või SKP lubaks. Viimane tõik lähtus iseäranis Eesti panusest liitlaste toetamisel Afganistanis ja Iraagis.

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur, endine Eesti suursaadik Ameerika Ühendriikides Kalev Stoicescu

Obama presidendiaeg on olnud selgelt suunatud sisepoliitilistele küsimustele. Välispoliitikas on USA Obama ajal püüdnud hoida Venemaaga nn uue alguse poliitikat (reset), millega sooviti lõpetada vastandumine.

Praeguseks on aga nii sise- kui välispoliitiliselt kujunenud tugevad vastasseisud, olgu selleks ameeriklaste vastandumine Obama reformidele või lääneriikide vastandumine, sh USA vastandumine Venemaale.

Kaju sõnul on Barack Obama välispoliitiline kurss olnud alati Eestile soodne, ehkki tema esimese ametiaja soov värskendada rahumeelseid suhteid Venemaaga oli Kaju hinnangul läbikukkumine.

Toimetaja: Lauri Hussar, Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: