Obama: Venemaale läheb agressioon Ukrainas kalliks maksma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

USA president Barack Obama rõhutas Tallinnas peetud avalikus kõnes, et Venemaa agressioon Ukrainas on häbematu rünnak Ukraina territoriaalse terviklikkuse vastu ning Venemaal tasuks oma tulevikku silmas pidades ümber mõelda.

Vaata täismahus kõnet videost!

"Venemaa agressioon Ukrainas on häbematu rünnak Ukraina territoriaalse terviklikkuse vastu. See esitab väljakutse meie rahvusvahelise süsteemi kõige põhilisematele põhimõtetele, et riigipiire ei saa püssisihikul olles ümber joonistada ja et riikidel on õigus ise oma tulevikku määrata," rõhutas Obama oma kõnes, kui peatus Ukraina teemal.

Olukord Ukrainas õõnestab Obama hinnangul rahvusvahelist korda, mis austab riikide ja rahvaste õigusi ja mida ei saa ära võtta jõuga. "See on see, mis Ukrainas on kaalul ja seetõttu seisame koos ukraina rahvaga ka täna."

USA riigipea rõhutas, et see ei olnud valitsus Kiievis, mis Ida-Ukrainat destabiliseeris. "Need on olnud venemeelsed separatistid, keda õhutab, treenib, rahastab, varustab ja relvastab Venemaa. Need väeüksused, mis on praegu liikunud Ukrainasse, ei ole humanitaar- ega rahuvalvemissioonile. Need on Vene väed Vene relvade ja tankidega. Need on faktid. Me suudame neid tõestada. Need ei ole vaieldavad."

Obama lisas, et Venemaa president Vladimir Putin on korduvalt eiranud võimalusi Ukraina kriisi lahendamiseks diplomaatilisel teel. USA, EL ja meie partnerid kogu maailmas on kõik kinnitanud, et nad eelistavad diplomaatilist lahendust.

"Kuna Venemaa pole sellega leppinud, oleme ühiselt otsustanud rakendada Venemaa vastu, tema tegude ees sanktsioone. Selles võite kindlad olla, et Venemaale läheb see kalliks maksma: kapital põgeneb sealt, välisinvesteeringud kahanevad kiirelt," sõnas Obama.

"Venemaa on laskunud majandussurutisse. Eelduste kohaselt väheneb energiatootmine, mis on Venemaa kasvu mootor. Krediidireitingu staatus on rämpsulähedane ja rubla väärtus on rekordilises madalseisus. Venemaa tegevus Ukrainas nõrgestab Venemaad ja kahjustab vene rahvast. Ja see ei pea nii olema!" lausus Ühendriikide president.

Obama kinnitas, et rahvusvaheline kogukond ei ole tegelikult huvitatud Venemaa nõrgendamisest. Eesmärk pole otsida kokkupõrget Venemaaga. Obama meenutas, et just USA on viimase kahe kümnendiga teinud rohkem jõupingutusi kui ükski teine riik, et tervitades vastu võtta Venemaad demokraatlike riikide kogukonda.

"Me tervitaksime Venemaad, mis on tugev ja kasvav. Mis panustab rahva rahvusvahelisse julgeolekusse ja rahusse, mis lahendab lahkhelisid rahumeelselt. Kontrastina Venemaa praegusele isolatsioonile ja majanduslikele raskustele tähendaks see teine tee, mis hõlmaks ka stabiilset ja edukat Ukrainat, ka Venemaale suuremat edu, jõukust ja lugupidamist," rääkis ta.

"Venemaa võiks selle tee valida. Ja see oleks tee, mis tooks vene rahvale tõelist edu. Aga sellele teele on võimalik asuda üksnes siis, kui Venemaa muudab suunda ja lahkub Ukrainast. Et Ukraina saaks oma otsuseid teha. Üks neist võiks olla, et tal oleks head ja tugevad suhted mitte ainult Euroopa riikidega, vaid ka Venemaaga," rääkis Obama.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: