Rõivas: USA panustab meie julgeolekusse ka tulevikus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1409754491000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Peaminister Taavi Rõivas ütles pärast USA presidendi Barack Obamaga kohtumist, et Ameerika Ühendriigid panustavad arvestataval määral Eesti julgeolekusse ka tulevikus.

Pärast presidentide keskpäevast pressikonverentsi siirdus Barack Obama Toompeale, kus võttis kõrge külalise vastu peaminister Taavi Rõivas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Obama proovis ära Eesti valitsuse istungiteruumi.

USA president rääkis Eesti valitsuse liikmetega julgeolekust, sealhulgas Ämarile õhuväe väljaõppekeskuse loomisest.

Rõivas tervitas ideed luua Ämarisse ühtne regionaalne USA-Balti-Põhjala riikide õhuväe väljaõppekeskus.

"Balti õhuturbele lisaks on plaanis Ämarist teha kogu meie regiooni - nii Põhjala kui Baltikumi - väljaõppekeskus. Loomulikult tähendab see ka kohalolekult, see tähendab, et siit on võimalik õppusi läbi viia. See on uus samm edasi," ütles Rõivas.

"Aga me rääkisime ka teistest võimalustest, sellest, et USA ja teiste NATO liitlaste kohaolekut suurendada. Võib öelda küll, et see kohtumine läks meil väga hästi ja kindlasti panustavad Ameerika Ühendriigid Eesti julgeolekusse ka tulevikus ja väga arvestataval määral," lisas ta.

Rõivas Eesti ja USA kaitseväelastele: olete tugevdanud meie liitlassuhteid

Rõivase tegi täna ka Tallinna lennujaamas pöördumise Barack Obama ning Eesti ja USA kaitseväelaste poole.

Rõivas ütles, et ta on uhke Eesti sõdurite üle, samuti selle üle, et nad seisavad kõrvuti sõduritega meie liitlasriigist.

"Meie ees seisvad sõjaväelased harjutavad siin, Eestis, üheskoos. Kuid te olete teeninud koos külg-külje kõrval ka kodust eemal, Afganistanis ja Iraagis, kaitstes meie maailmanägemust ja ühiseid väärtusi. Te olete tugevdanud meie liitlassuhteid enda teenistuse ja selle läbi tehtud ohverduste kaudu. Just teie kannate Ameerika ja Eesti sõprust sümboliseerivaid väärtusi, põhimõtteid ja veendumusi," rääkis ta.

Rõivas meenutas, et Charlie Company, kes ka Tallinna lennujaamas viibis, oli esimene üksus, mille Eesti saatis Lõuna-Afganistani. Ta lisas, et juhuslikult osutus see sama üksus ka meie viimaseks panuseks sellesse sõjakoldesse.

"Külg-külje kõrval võitlesite te Ameerika sõdurite, oma relvavendadega, koos. Te pidite taluma samasuguseid raskusi ja sarnast puudust oma perekonnast. Koos kandsite vapralt lähedastest lahusoleku taaka ning kahjuks olite sunnitud tooma samu ohvreid ka lahinguväljal, püüeldes ühise missiooni poole. Me ei unusta kunagi oma vapraid mehi ja naisi, kes on andnud elu selle eest, et saame elada rahus ja vabaduses," ütles peaminister.

"Ei ole oluline, kas olete pärit Viljandist Eestis või Plainfieldist New Jersey’s, kas olete tulnud Saaremaalt või Hawaii saartelt – teie kõigi vankumatu pühendumus ja lojaalne teenistus on hindamatu," märkis Rõivas, lisades, et sõdurid väljendavad liitlaste veendumust samade väärtuste ja põhimõtete kohta.

"Sel viisil saame mõlemad saavutada maailmas häid tulemusi. Me mõlemad seisame selle eest, mis on õige ja hea. Oleme mõlemad valmis võtma vastutuse selle eest, et aidata tagada kõigi nende rahvaste vabaduse ja heaolu, kes jagavad meie väärtusi," rääkis Rõivas.

Peaminister tänas ka USA presidenti. "Teie kohalolek julgustab ja innustab meid vabaduse säilitamisel ja õiguse suhtes valida oma saatus. Samuti soovin tänada meie vägesid nende meelekindluse ja ohverduse eest, et see kõik täide viia."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: