Ilves ja Obama on Vene-Nato leppe tühistamise osas eri meelel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Eesti ja USA president ei olnud Rahvusringhäälingu uudiste välistoimetuse juhi Aarne Rannamäe küsimusele vastates ühel arvamusel, kas Venemaa-NATO aluslepe tuleks Ukrainas toimuva tõttu tühistada.

NATO ja Venemaa partnerlus ei ole enam sama. Miks hoida 1997. aasta lepingut elus? Ehk võiks anda uusi võimalusi meie regiooni ehk Eesti, Läti ja Leedu julgeolekule?

"NATO otsustas külmutada suhted Venemaaga juba mitu kuud tagasi. Mõnedki vastavad, et me ei saa midagi teha Venemaa-NATO leppe pärast. Ma soovitaks neil seda lugeda. Seal on kirjas: "Need tingimused kehtivad praeguses ja nähtava tuleviku julgeolekukeskkonnas." See oli julgeolekukeskkond 1997. aastal, kui Boris Jeltsin oli president. Toona ei rikutud ÜRO hartat, 1975. aasta Helsingi lõppakti, 1990. aasta Pariisi hartat. Minu arvates on praegu toona ennustamatu ja uus julgeolekukeskkond ning seetõttu ei pea punktidest kinni hoidma. Me ei pea kogu leppest loobuma, kuid kui lepe enam mingis osas ei pea, siis tuleks seda muuta. NATO-Vene lepet on rikkunud Venemaa. Meie toetame edaspidigi selle dokumendi visiooni, kuid selle sisu on dramaatiliselt palju muutunud," vastas president Toomas Hendrik Ilves.

"Tingimused on tõesti muutunud. See on Walesis arutelu punkt. Sellest dokumendist kaugemale vaadates, on meie peamine eesmärk olnud kindlustada, et pole mingit kahetimõistmist NATO 5. artikli puhul seoses meie kohustusega liitlaste ees. Suurenenud vägede rotatsiooniga ning USA vägede ja teiste liitlaste kohalolekuga tahame saata kindla sõnumi kõikidele, et suhtume kohustustesse tõsiselt. NATO tippkohtumise käigus saab selgeks see, et rotatsioon oleks efektiivne ja suunatud praeguste ohtude vastu, seega peab NATO vaatama üle oma kaitsevõimekuse. Ukrainas toimuv on traagiline, kuid see annab meile võimaluse vaadata värske pilguga ja mõista, mida on vaja, et meie NATO kohustused oleksid täidetud. Ja see on põhjus, miks ma olen täna Eestis," ütles USA president Barack Obama.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: