President Obama: kui teid rünnatakse, tulevad Ameerika Ühendriikide relvajõud teile appi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Scanpix

USA president Barack Obama kinnitas täna Tallinnas peetud kõnes, et Tallinna, Riia ja Vilniuse kaitsmine on NATO jaoks sama tähtis nagu Berliini, Pariisi ja Londoni kaitsmine. Tsiteerides Marie Underi kunagises luuletuses esitatud küsimust „Kes annab abi? Kohe, praegu, nüüd!“ vastas Obama: „NATO, kaasa arvatud Ameerika Ühendriikide relvajõud!“

„Me tuleme siia Eesti eest, Läti eest, Leedu eest. Ükskord te kaotasite oma iseseisvuse. NATO-ga ei kaota te seda enam kunagi!“ rõhutas Obama.

NATO ei ole tema sõnul suunatud ühegi teise riigi vastu, vaid on demokraatlike riikide allianss, mis on pühendunud oma kollektiivsele kaitsele. Eesti, Läti ja Leedu ei ole aga „postsovetlikud territooriumid“, vaid suveräänsed ja iseseisvad riigid, kellel on õigus ise oma asjade üle otsustada.

„Ühelgi teisel riigil ei ole vetoõigust teie julgeolekuküsimustes,“ märkis president.

„Teie põhiseaduses ette nähtud aegumatut iseseisvust tagab alati kõige tugevam sõjaväeline liit, mis maailmas on kunagi olnud. /-/ Me kaitseme oma NATO liitlasi. Igat liitlast. Meie alliansis ei ole vanu ega uusi liikmeid, kogenuid ega algajaid. Meie kaitseme iga liitlase territoriaalset terviklikkust.“

Tallinna, Riia ja Vilniuse kaitsmine on Barack Obama sõnul sama tähtis kui Berliini, Pariisi ja Londoni kaitsmine.

„Pika nõukogude okupatsiooni ajal kirjutas suur eesti poetess Marie Under luuletuse, milles ta kisendas maailmale: „Kes annab abi? Kohe, praegu, nüüd!“ Ma ütlen eesti rahvale ja kõikide Balti riikide rahvastele: „Meil on üksteise vastu püha kohustus. Artikkel viis ütleb kristalse selgusega, et rünnak ühe vastu on rünnak kõigi vastu.

Kui te sellisel momendil peaksite kunagi küsima, kes annab abi, siis te teate vastust. NATO, kaasa arvatud Ameerika Ühendriikide relvajõud. Kohe, praegu, nüüd!“

Käesoleva artikliga liidetud videost on võimalik vaadata president Barack Obama kõnet täismahus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: