Ilves: oleme Vene vägedest prii ja NATOs tänu USA toetusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: AFP/Scanpix

President Toomas Hendrik Ilves ütles pärast USA ja Balti riikide presidentide kohtumist, et Ameerika Ühendriikidel on oluline roll meie piirkonna julgeoleku tagamisel, Vene vägede lahkumisel ja NATO liikmeks olemisel.

"Kakskümmend aastat tagasi lahkusid Vene väed Balti riikidest. Kümme aastat tagasi ühinesime NATOga. Me jõudsime nende ajalooliste verstapostideni tänu Ameerika Ühendriikide toetusele ja eestvedamisele," ütles Ilves.

Ilves rääkis, et eelseisvalt NATO tippkohtumiselt ootab ta valmisoleku tegevuskava vastuvõtmist. See oleks liitlastele eelseisvatel aastatel julgeolekule ja heidutusele suunatud praktiliste sammude ja meetmete kaudu juhisdokumendiks.

"Samuti ootame, et see dokument annaks liitlastele tugeva raamistiku, mille alusel suurendada NATO kohalolekut alliansi idapiiril. Püsiv kohalolek selles piirkonnas peaks muu hulgas hõlmama Poolas asuva rahvusvahelise kirdekorpuse valmisoleku suurendamist ja korpusele kollektiivkaitse küsimustes suuremal hulgal ülesannete andmist. See aitaks parandada NATO kiirreageerimisvõimekust kogu meie piirkonnas ja tugevdada julgeolekut NATO äärealadel," lausus Ilves.

Presidendi sõnul keskendus suur osa tänasest arutelust Ukrainale, mõeldes, kuidas riiki rohkem toetada. "Eesti on kahekordistanud oma humanitaar- ja arenguabi ning otsib võimalusi panuse suurendamiseks. Kuid me ei tohiks unustada ka teisi nn idapartnerluse riike. Selliseid riike nagu Gruusia ja Moldova ei tohiks üksi jätta."

Ilves pidas veel oluliseks koostööd ka küberkaitse ja energiajulgeolek alal.

"Pole kahtlust, et julgeolekukeskkond on Euroopas sel aastal muutunud, ja mitte paremuse poole. Raske on ennustada, milline on olukord aasta pärast. Küll aga võin ma kindlalt ennustada seda, et ükskõik mida tulevik ka ei tooks, teevad Balti riigid ja Ameerika Ühendriigid üleilmset koostööd edendamaks meie ühiseid väärtusi: demokraatiat, inimõigusi, õigusriigi põhimõtteid , vabadust ja internetivabadust," lõpetas Ilves.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: