Paet: Vene pool pole siiani ametlikult teatanud Eesti kodaniku kinnipidamisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti konsulil Moskvas ei ole endiselt võimaldatud kokku saada reedel Luhamaal röövitud ja vägisi Venemaale viidud kaitsepolitsei töötajaga, samuti pole ametlikult teatatud Eesti kodaniku kinnipidamisest.

Välisminister Urmas Paet rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Vene pool ei ole Eestile siiani midagi ametlikult öelnud, isegi mitte seda, et nad on Eesti kodaniku kinni võtnud.

Venemaa seadusandlus näeb ette, et kui välisriigi kodanik kinni peetakse, siis 12 tunni jooksul tuleb sellest teavitada selle riigi esindust. Seda ei ole siiani tehtud.

"Räigelt on rikutud kõikvõimalikke tervest mõistusest lähtuvaid arusaamu, seal hulgas ka arusaamu, sellega, et ta üldse vägisi Venemaale viidi."

Konsuliga kohtumise osas ütles Paet, et siin pole Venemaa veel reegleid rikkunud, kuna Eesti ja Venemaa vaheline konsulaarkokkulepe ütleb, et kohtumist tuleb võimaldada esimesel võimalusel, aga mitte hiljem kui 72 tunni jooksul. See aeg saab ümber esmaspäeva hommikul.

"Kuigi seda võimalust näib olevat olnud küll ja küll, kui on olnud aega teda vedada Moskvasse, seal kohtusse, arestimajja ja nii edasi," märkis Paet.

Eston Kohver ei pea praeguse kinnipidamise käigus midagi rääkima. "Inimene räägib siis, kui ta tahab. Ja loomulikult on temal endal kindlam, kui ta oleks saanud konsuli ja õiguskaitsega enne kohtuda," selgitas Paet.

Konsuliga kohtumisel on võimalik informeerida Kohverit sellest, kuidas on kogu see juhtum leidnud kajastust maailmas ja Eestis. "Ma eeldan, et see Eesti kaitsepolitsei ametnik suurt ei tea sellest, milline on olnud see sõnum, mis selle juhtumi kohta maailma on läinud."

Konsul saab samuti anda edasi teateid Eestist ja ametniku lähedastelt.

"Selles olukorras on kindlasti väga oluline, et tuleb keegi, kes on sinu poolt," ütles Paet.

Vene meedia teatel sanktsioneeris Moskva Lefortovo ringkonnakohus eile Eston Kohveri kaheks kuuks vahi alla võtmise. Teda süüdistatakse spionaažis ning süüdimõistmise korral ootab teda 10- kuni 20-aastane vangistus. Venemaa väidab jätkuvalt, et Kohver võeti kinni Pihkva oblastis.

Seda, kuidas võivad sündmused edasi kujuneda Eston Kohveri võimaliku vangistuse osas, ei ole Paeti sõnul võimalik ette aimata. "Pärast seda, mida oleme siin viimase poole aasta jooksul näinud Krimmis ja Ukrainas on igaüks valmis halvimaks."

 

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: