Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Farmer: kõige keerulisemad ajad ootavad suuri piimatootjaid laenurahaga ehitatud uutes lautades

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

AS Metsaküla laudas on 1220 looma, neist lüpsilehmi 580. Võrreldes 1990. aastate keskpaigaga on seda enam kui kaks korda rohkem. Osalt on see tänu investeeringutele, mida on tehtud lautadesse ja tehnikasse.

Kui 1990. aastatel toodeti seal, endises Ranna sovhoosis 3500 liitrit piima lehma kohta, siis praegustes kaasaegsetes tingimustes toodab üks lehm aastas keskmiselt 9300 liitrit piima. Kogused on seega söötmis- ja olmetingimuste paranemisega suuremaks läinud.

"Autodega võrreldes oleksid vanad laudad nagu Zaporožetsid ja uued laudad nagu Mercedese klassi omad – see hüpe on olnud väga-väga suur," rääkis AS Metsaküla Piima juht Jaan Metsamaa saatele "Reporteritund".

Edasi tulevikku vaadates ei ole võimatu, et kui piima müügitingimused paranevad, siis on kavas farmi suurendada. Paraku aga paistab, et praeguste Venemaa sanktsioonide mõju tõttu on müügitingimused hoopis halvenemas.

Praegu Venemaale kehtestatud sanktsioonid on piimatootjale aga tugevalt tunda andnud. Kui veel mõni kuu tagasi saadi piimaliitrist 40 eurosenti, siis praegu on see kukkunud 25 sendini. Metsamaa usub, et see ei pruugi veel olla põhi

Põllumeestele on taluvuse piir 30 sendi peal, mis tähendab, et praegu toodetakse alla poole omahinda. "See toob kaasa kindlasti selle, et ettevõtte lähiaja investeeringud tootmise arendusse on peatunud ja peatunud nii kauaks kuni see olukord lõpuks hakkab stabiliseeruma," sedastas Metsamaa.

Maksud ja palgad tuleb siiski ära maksta. Täna on need makstud. "Need on püsikulud, millelt eriti kokku hoida ei saa," ütles Metsamaa. Seda, et palgad jääksid ühel kuul lähitulevikus välja maksmata või tuleks minna panka maksepikendust küsima, peab Metsamaa samuti täiesti võimalikuks stsenaariumiks.

"Aasta lõpuni peaksime hakkama saama," nentis Metsamaa. Sööda varumine ja viljakoristus käib - sealtki tuleb raha, kuid praegu pole ka vilja hinnad põllumehele soodsad ning kasuminumber on nullilähedane.

Riske saab tootmise hajutamisega pisut hajutada, kuid kui saagid saavad talvel müüdud, siis tuleb peeglisse vaadata. "Kui nüüd juhtub nii, et ei saa makseid teenindada, siis tuleb esimese asjana pangaga ühendust võtta," arutas Metsamaa.

Metsamaa usub, et järgmisel aastal on saatel "Reporteritund" siiski veel võimalus tulla külla samasse farmi, kuid ilmselt mitmetel farmidel võib minna keeruliseks. Samas aga võivad just väiksed piimatootjad rasked ajad üle elada, kuna neil pole peal väga suuri laene.

Kõige keerulisemas seisus on ilmselt need suurfarmid, mis on ehitatud aasta-kaks tagasi ning kus võetud kohustuste maht on väga suur, farmi töö pole uues keskkonnas veel hästi käima läinud ja on olnud tagasilööke.

"Võib ju juhtuda ka nii, et osa põllumehi nii Eestis kui mujal Euroopas lõpetab. Aga piimanduses on alati olnud nii, et pärast väga halbu aegu tulevad jälle head ajad," ütles Metsamaa.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: