TÜ teadlased avastasid, kuidas hõbenanojuhtmeid vastupidavamaks muuta

Foto: ERR

Tartu ülikooli füüsikud tegid avastuse, et hõbenanojuhtmeid saab teha peaaegu purunematuks ja väga painduvaks, kui need katta ränioksiidiga.

Kui tavaline silmale nähtamatu hõbenanotraat on suhteliselt harbas ja läheb surve all kergesti katki, siis ränioksiidne kate teeb selle väga vastupidavaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sellistele nanotraatidele prognoositakse praktilisi lahendusi järgmise generatsiooni optiliste kaablitena.

"Osutus, et seda ei olegi võimalik murda. Tee, mida tahad sellega, aga see ei murdu. Seda enam, et leidsime, et painutatud traat, mis oli deformeeritud, taastas pärast elektroonkiire all oma algse kuju. See oli hoopis üllatav avastus," selgitas Tartu ülikooli materjaliteaduse teadur Sergei Vlassov.

Füüsika instituudi juhataja Jaak Kikase sõnul lööb selline avastus segamini senised arusaamad nanomaailmast ja näitab, et viimase aja suured investeeringud materjaliteadustesse hakkavad tulemusi andma.

"Selle konkreetse avastuse kohta võiks ka piltlikult nii öelda, et sellega on nanomaailmas pea peale pööratud tuntud vanasõna keti kõige nõrgemast lülist," ütles Kikas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: