Teadlaste mure teadusraha nappuse pärast üha kasvab ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Rahapuudus jätab kümneid teadlasi toetusest ilma ning pärsib noorteadlaste võimalusi Eestis teadust teha. Haridusminister püüab taotleda riigieelarvest lisaraha, kuid aasta-aastalt oleks riigieelarvest vaja teadusele üha suuremat summat, kui sealt anda kavatsetakse.

"Võib väita, et 2015. aastal (nagu ka kahel eelneval aastal) jääb Eestis rahastuseta kümneid uurimisrühmi, kelle uurimistöö peaks saama rahvusvaheliste hinnangute kohaselt rahastatud," seisis Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu kirjas haridusminister Jevgeni Ossinovskile. Sarnase murega kirja saatis peaministrile Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm, vahendas Postimees.

Tänavu veebruaris kinnitas riigikogu teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegia aastateks 2014–2020, mille järgi peaks avaliku sektori ehk peaasjalikult riigi osa Eesti teaduse rahastamises olema järgmisest aastast vähemalt üks protsent SKTst. Kui eelneval kahel aastal oligi rahastus pisut üle ühe protsendi, siis tänavu on see ühe ringis ja tuleval aastal jääb ilmselt juba alla ühe protsendi.

Haridusminister Jevgeni Ossinovski kinnitas, et uue teadus- ja arendustegevuse strateegia hoiab teaduse rahastamise ühe protsendi juures, kuid lisas sinna juurde, et eelmise valitsuse paika pandud eelarveplaan kaugeneb üha enam sellest eesmärgist.

Volli Kalmu sõnul ähvardab paljusid Eesti teadlasi töötajäämine, sest esiteks jääb suure tõenäosusega tuleval aastal ära võimalus taotleda nn institutsionaalset uurimistoetust. Teiseks aga ei jagu raha noortele doktorantuuri lõpetajatele või välismaalt tagasi tulijatele.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: